Pierwsza próba Ryszarda III

We wtorek 22 sierpnia 2017 odbyła się pierwsza próba czytana Ryszarda III Williama Shakespeare’a w reżyserii Adama Sroki. Będzie to pierwsza w sezonie 2017/2018 premiera na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego. Data pierwszej próby ma wymiar symbolu: 22 sierpnia 1485 król Ryszard III York zginął pod Bosworth w przegranej bitwie z wojskami Henryka Tudora, pretendenta do tronu, a wkrótce następcy, który przyjął imię Henryka VII.

Do obsady zaproszeni zostali m.in. Dominika Figurska, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Teresa Sawicka, Agata Skowrońska, Dariusz Bereski, Michał Białecki, Jan Blecki, Adam Cywka, Marian Czerski, Krzysztof Franieczek, Mariusz Kiljan, Stanisław Melski, Błażej Michalski, Cezary Morawski, Michał Mrozek, Sebastian Ryś i Przemysław Sejmicki.

Zgodnie z koncepcją reżyserską przedstawienia Ryszard III jest studium władzy i namiętności głównego bohatera, jego szalonych dążeń, chorobliwej ambicji, ale też jego ukrytych pragnień. To swoisty kryminał o egzystencjalnym zabarwieniu, z doskonałymi portretami bohaterów, w zamkniętej na świat, hierarchicznej społeczności. To opowieść o poszukiwaniu dobra i piękna zarazem, w skrajnie trudnych okolicznościach, gdzie prawo miecza i tęsknota za władzą dominują teraźniejszość i przyszłość. To wreszcie dramat, gdzie zło wyzywa na pojedynek dobro i jest to walka metafizyczna, pełna zaciekłości i krwi. Spektakl podejmie na scenie tropy tej walki, w której człowieczeństwo zmaga się z diabelstwem i odnosi w tym zmaganiu znaczące zwycięstwo.

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa