Click to listen highlighted text!

PODSUMOWANIE ROKU 2024 W TEATRZE POLSKIM WE WROCŁAWIU

Za nami kolejny rok intensywnej pracy na rzecz dolnośląskiej kultury – rok 2024  był dla naszego Teatru bardzo pracowity, zaskakujący, momentami smutny, ale przyniósł nam wiele satysfakcji i zadowolenia. Przede wszystkim  rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego. I to był moment wielkiego wyzwania dla całego zespołu. Pomimo zamknięcia naszej największej sceny w 2024 r. odwiedziło nas łącznie 46 620 Widzów. Zrealizowaliśmy  225 spektakli.  W roku 2024 odbyły się 3 premiery:

,,Kot w pustym mieszkaniu’’ reż. Tomasz Man

,,Ósmy dzień tygodnia’’ reż. Erycze Herbut

,,Paw królowej cz.1’’ reż. Igor Kowalik

Warto dodać, że ,,Kot w pustym mieszkaniu’’ i ,,Ósmy dzień tygodnia’’ powstały w ramach podpisanego porozumienia o współpracy między Teatrem Polskim we Wrocławiu i trzema uczelniami artystycznymi: Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta oraz wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Dzięki owocnej współpracy z uczelniami artystycznymi teatr stał się miejscem rozwoju młodych talentów. Umożliwienie studentom zdobywania praktycznego doświadczenia na deskach teatru i za kulisami nie tylko wzbogaciło nasz zespół, ale także umocniło relacje między instytucjami artystycznymi a praktyką sceniczną.

„Paw królowej cz. I” natomiast to spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Z powodu zamknięcia Dużej Sceny szukaliśmy alternatywy dla zagrania spektaklu „Sen nocy letniej” . Owocna okazała się współpraca z Operą Wrocławską, gdzie zagraliśmy ten spektakl dwukrotnie. Wspólne działania pozwoliły na unikalne, wielowymiarowe doświadczenie artystyczne a w wystawienie tego przedstawianie na deskach Opery Wrocławskiej  dla szerokiej publiczności wpłynęło znacząco na prestiż oraz pozytywny wizerunek instytucji.

W 2024 najczęściej na naszych scenach gościły takie tytuły jak: „Mayday”, „Czego nie widać”, „Francuska niespodzianka”, „Okno na parlament”, „Pięć dni z życia Kopernika”, „Sen nocy letniej”.

A jak docieraliśmy do Widzów?

Z informacjami na temat naszego repertuaru i wydarzeń towarzyszących do naszych widzów docieraliśmy różnymi kanałami – przez social media, stronę www, media relations, kampanie wizerunkowe outdoorowe.

W 2024 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań z poezją – na wzór Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej podczas których wiersze czytane są przez zawodowych aktorów oraz zaproszonych gości.

Od wielu lat prowadzimy współpracę z organizacjami pozarządowymi. Na naszych scenach wystawiane były spektakle i performansy, odbywały się dyskusje i warsztaty przygotowane przez różnego typu fundacje z kraju i z zagranicy. Poza tym jesteśmy otwarci na współdziałanie w szeroko rozumianej edukacji, skierowanej zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych, w tym również seniorów.

W 2024 z Fundacją Serce dla Tańca współorganizowaliśmy spektakl impresaryjny na Scenie na Świebodzkim: „7 zim”. Spektakl był prezentowany trzykrotnie. W ramach Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu z Fundacją „Za Wolność Waszą i Naszą” współorganizowaliśmy spektakl impresaryjny na Scenie na Świebodzkim: „niesamowita słowiańszczyzna” (październik 2024).

Teatr Polski we Wrocławiu wspiera młode talenty poprzez ścisłą współpracę ze szkołami. Kluczową pozycją działań edukacyjnych Teatru, są teatralne Warsztaty Akademii 1212. Prowadzone przez etatowych aktorów i aktorki Teatru Polskiego. W roku 2024 padł rekord zarówno co do premierowych spektakli jak i liczby wydarzeń (wszystkie tytuły graliśmy minimum dwa razy):

– „Nieśmiałość koron drzew”: premiera 09 II 2024, Scena na Świebodzkim (grupa Sami Swoi, LO nr XVII Wrocław)

– „Pinokio”: premiera 16 II 2024, sala 205 (Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku)

– „Avaler”: premiera 14 VI 2024, sala 205 (Wyjęci z kontekstu, LO nr XVII Wrocław)

– „Pod wpływem”: premiera 13 XII 2024, sala 205 (uczniowie I i II klas teatralnych LO nr XVII Wrocław).

Łącznie w 2024 roku Teatr Polski we Wrocławiu zorganizował ponad 300 wydarzeń dla niemal 7,2 tys. uczestników.

Rok 2024 zapamiętamy na zawsze z powodu niespodziewanej śmierci naszego dyrektora artystycznego Jana Szurmieja. 18 czerwca 2024 roku na Scenie Kameralnej odbył się wieczór ku Jego pamięci, zatytułowany „Sztukmistrz z Polskiego” – na widowni przy ul. Świdnickiej zebrało się liczne grono Jego przyjaciół, współpracowników, ludzi teatru i zwykłych widzów, którzy w przeddzień pogrzebu dyrektora przyszli, by oddać hołd temu nietuzinkowemu twórcy.

Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować naszym Widzom, których rola w tworzeniu niezapomnianych chwil i wspólnych doświadczeń jest nieoceniona.  Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie!

Back

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!