Dobiegł końca kolejny sezon w Teatrze Polskim we Wrocławiu, podczas którego zaprosiliśmy Państwa na pięć premier: rozpoczynając od Snu nocy letniej Williama Shakespeare’a w reżyserii Magdaleny Piekorz, który okazał się naszym wielkim hitem kasowym, przez Szewców Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Stanisława Melskiego, Księdza Marka Juliusza Słowackiego w reżyserii Jacka Bunscha, następnie będącego efektem polskiej części międzynarodowego projektu „Including Minority – włączyć mniejszość” Jest tak, jak wam się wydaje! Gianluki Iumiento w jego reżyserii, na Czego nie widać Michaela Frayna w reżyserii Marcina Sławińskiego skończywszy. Sezon zwieńczyły pokazy specjalne Pięciu dni z życia Kopernika Dariusza Bereskiego w jego reżyserii: jeden we Wrocławiu i dwa w Toruniu, w ramach obchodów roku kopernikańskiego, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego – niewykluczone, że w nowym sezonie spektakl ten wejdzie do naszego stałego repertuaru.
We wrześniu 2022 roku czterokrotnie zagraliśmy komedię Kasta la vista Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jacka Bończyka podczas Sądeckiej Jesieni Kulturalnej 2022 w Nowym Sączu. Było to jednak tylko preludium do podróży amerykańskiej – w pierwszej połowie kwietnia w trakcie tournée po USA i Meksyku ze spektaklem tanecznym SKIN HUNGER w reżyserii i choreografii Joego Altera odwiedziliśmy Jersey City i San Diego (USA) oraz Tijuanę (Meksyk), grając łącznie pięć przedstawień.
Październikową premierą Szewców świętowaliśmy jubileusz 35-lecia pracy artystycznej Dariusza Bereskiego, w lutym spektaklem Szewców – jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Stanisława Melskiego, w kwietniu natomiast podczas Okna na parlament – jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Marka Feliksiaka.
W październiku dyrektorzy Jacek Gawroński, Jan Szurmiej i Kazimierz Budzanowski otrzymali Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za działalność na rzecz instytucji kultury i Dolnego Śląska w roku 2021. Miesiąc później Bożenie Baranowskiej i Jerzemu Porzyczkowi przyznano medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” w ramach 48. Wrocławskiej Księgi Pamięci. W styczniu dyrektor Jacek Gawroński został przez kapitułę redakcji „Gazety Wrocławskiej” nominowany do tytułu Osobowość Roku 2022 w kategorii Kultura. Miesiąc później Stanisław Melski odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Srebrną Odznakę Honorową Wrocławia – Wrocław z wdzięcznością „Wratislavia Grato Animo”. W lutym ponadto Teatr Polski zdobył przyznany przez Radę Programową „Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów” tytuł HIT ’2022 w kategorii Edukacja, Kultura i Sport za „modelowe działania w zakresie upowszechniania kultury polskiej poprzez edukację teatralną, organizację wydarzeń i zjawisk teatralnych – także w okresie pandemii – oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ze wskazaniem na zjawiskowe spektakle: Bracia Karamazow, Zmierzch – świtem…, Szewcy i *** [Czas na mnie]”.
Prawdziwy deszcz nagród i odznaczeń dla naszych obecnych i dawnych pracowników spadł 25 marca z okazji długo przekładanej przez pandemię gali jubileuszowej 75-lecia Teatru Polskiego we Wrocławiu: Leszek Nowak otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznakę Honorową Złotą „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Dariusz Bereski – Złoty Krzyż Zasługi, Aldona Struzik – Srebrny Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Agata Skowrońska – Brązowy Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Marian Czerski – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Monika Bolly, Marek Feliksiak i Jolanta Zalewska – Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Stanisław Melski – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Wiesława Pietrajtys-Generowicz i Ewa Wilk – Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Grzegorz Kloc, Juliusz Lichwa, Barbara Rólczyńska i Marek Zaborski – Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzesisława Dubielówna, Maria Tomczak, Jadwiga Ziemińska, Dariusz Bartołd i Tadeusz Tworek – Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a Elżbieta Małecka – nagrodę Skrzydła Pegaza dla zasłużonego pracownika Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dwa dni po gali 75-lecia podczas uroczystości w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru kolejne osoby z naszego zespołu odebrały swoje odznaczenia z rąk ministra Piotra Glińskiego: dyrektor Jan Szurmiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a Michał Chorosiński Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
21 maja na Scenie na Świebodzkim zorganizowaliśmy obchody Dnia Mniejszości Narodowych. Rozpoczęły się one od części warsztatowej: bezpłatnych warsztatów z białego śpiewu (prowadzenie: Zespół MORE w składzie Jurij Pastuszenko i Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko) oraz kaligrafii pisma arabskiego (prowadzenie: imam Omar Abdel Fattah). Podczas części artystycznej ukraińscy amatorzy wystąpili z dwoma czytaniami performatywnymi współczesnych tekstów ukraińskich, przygotowanymi na warsztatach teatralnych z aktorką Agatą Obłąkowską-Mazurkiewicz. Następnie w trakcie specjalnego panelu, którego gośćmi byli Kartikey Johri, konsul honorowy Republiki Indii we Wrocławiu, oraz Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina, poruszano temat mniejszości we współczesnym Wrocławiu. Po panelu podsumowana została polska część międzynarodowego projektu „Including Minority – włączyć mniejszość” dyskusją z jego uczestnikami, czwórką ukraińskich aktorów amatorów, którzy grają w spektaklu Jest tak, jak wam się wydaje!” oraz wystąpili w czytaniu performatywnym: Milą Dorozhko, Elizą Yakuniną, Darią Salną i Andrijem Nazarczukiem. Równocześnie w Norwegii w Company B. Valiente trwają próby spektaklu pod tytułem Just Beside. Premiera norweska zaplanowana jest w Oslo na jesień 2023 roku.
31 maja zostało podpisane porozumienie o współpracy między Teatrem Polskim a Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Ma ono strategiczne znaczenie w procesie planowanej digitalizacji zasobów Archiwum Artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu.
24 czerwca przed wejściem głównym na Dużą Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego odsłonięty został krasnal Histrion. Jego fundatorem jest Fun Club Teatru Polskiego we Wrocławiu. Krasnala zaprojektował artysta plastyk Grzegorz Godawa. Histriona wykonano ze szlachetnego kruszca brindyzyjskiego.
Ostatni miesiąc sezonu należał do kolejnej już edycji wyjątkowego przeglądu spektakli komediowych z naszego repertuaru – Komediogranie. Od 2 czerwca do 2 lipca 2023 roku na dwóch scenach pokazaliśmy w sumie aż osiem tytułów – tych świetnie już znanych oraz produkcji z ostatnich lat.
Nasz zespół aktorski powiększył się w sezonie 2022/2023 o Katarzynę Baran i Marikę Klarman-Gisman. Niestety, pożegnaliśmy też naszych dawnych aktorów, którzy zmarli w ciągu minionego sezonu: Annę Lutosławską, Asję Łamtiuginę, Jacka Deleżyńskiego, Stanisława Wojciecha Malca, Józefa Skwarka i Andrzeja Szopę. Odeszli także dwaj współpracujący z naszym teatrem reżyserzy: Bogusław Litwiniec i Maciej Prus, a także wieloletnia kierowniczka literacka Elżbieta Morawiec.
Szanowni Państwo,
W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób.
Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.
Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.