Rok 2008 był czasem licznych podróży teatru, a naszych artystów oraz przedstawienia obsypał deszcz nagród i wyróżnień – nie tylko polskich, ale też zagranicznych.

Zarówno Sprawa Dantona Jana Klaty jako spektakl roku, jak i Teatr Polski we Wrocławiu w ogóle zwyciężyli w dorocznej ankiecie branżowego miesięcznika „Teatr”. Wymieniano nas i w innych pismach: w podsumowaniu teatralnym tygodnika „Polityka” Aneta Kyzioł umieściła Sprawę Dantona na drugim miejscu, opatrując ją komentarzem: „Efektowny spektakl o narodzinach współczesnej polityki. Triumfator festiwali i rankingów”, Jacek Cieślak z „Rzeczpospolitej” ciepło w swoim podsumowaniu wyrażał się o Hamlecie Moniki Pęcikiewicz, „zrealizowanym z perspektywy Ofelii”, jak również zauważył Sprawę Dantona, czyli spektakl, „który podzielił krytykę”, tygodnik „Przekrój” zaś odnotował fakt, że Krzysztof Mieszkowski wygrał „batalię o pozostanie dyrektorem”: „Za, a nawet przeciw był sam minister kultury. Wrocławianie skuteczniejsi od gdańszczan; trzy lata temu po równie wielkich bojach władze skutecznie odwołały Macieja Nowaka z funkcji dyrektora Teatru Wybrzeże”. Katarzyna Kamińska, podsumowując teatralny rok 2008 w „Gazecie Wyborczej – Wrocław”, stwierdziła: „Wrocławskie sceny rozdarte pomiędzy klasyką a tekstami współczesnymi niczym pozytywnym nie zaskoczyły. Wyjątkiem jest Sprawa Dantona, którą Jan Klata zrealizował w Teatrze Polskim. Spektakl dopracowany w każdym calu, ważny, potwierdzający artystyczną suwerenność Klaty i wszechstronność aktorów Polskiego. Docenili go też widzowie i jurorzy festiwali w całej Polsce, w tym XXXIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych i XLVIII Kaliskich Spotkań Teatralnych. Pozostałe premiery Polskiego to spektakle utrzymane w jednolitej konwencji chaotycznego i trudnego w odbiorze teatru nowoczesnego. Dobrze wypadają tu opowiedziane z pomysłem Cząstki elementarne w reżyserii Wiktora Rubina„. W teatralnym podsumowaniu „Tygodnika Powszechnego” Sprawę Dantona wymieniono jako jedno z dwóch najważniejszych teatralnych wydarzeń roku 2008. Marcin Kościelniak napisał: „Sprawa Dantona jest doświadczeniem teatru, który jest nie tylko wyrafinowany i inteligentny, ale ma także odwagę być głupim i z tej pozycji rozważać problemy najpoważniejsze. Przedstawienie ugruntowuje pozycję Klaty w ścisłej czołówce twórców nadających ton polskiemu życiu teatralnemu”. Sprawa Dantona została ponadto nominowana jako jeden z dwóch najlepszych spektakli sezonu do Fajerwerku „Polski Gazety Wrocławskiej” w kategorii Teatr, wymieniona w dorocznej ankiecie tygodnika „Przegląd” Perły i Plewy jako przykład „kontynuacji procesu ofensywy młodego pokolenia w sztuce” (w kategorii Perły, wypowiedź publicysty „Krytyki Politycznej” Przemysława Sadury), a także dwukrotnie wymieniona w ankiecie Strzały 2008 portalu DobreInfo.pl, rozpisanej wśród wrocławskich artystów i animatorów kultury: przez Arka Bagińskiego i Adama Lacha.

Rok 2008 w Teatrze Polskim we Wrocławiu w liczbach

4 premiery, 23 nagrody indywidualne i zespołowe, 17 festiwali i występów gościnnych w kraju (Gdynia, Jelenia Góra, Kalisz, Kraków, Lublin, Opole, Polkowice, Wałbrzych, Warszawa) i za granicą (Ekwador, Irlandia, Łotwa, Rosja, Słowacja), 286 spektakli w siedzibie, 52 977 widzów w siedzibie, 85,21% frekwencji, 11 Czytań, 9 Magli literackich, 6 Stref teatru, 8 Wszechnic Teatralnych, 3 Koncerty, 3 rodzaje warsztatów teatralnych dla młodzieży.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa