Pół tysiąca Okien na parlament

W niedzielę 28 września 2008 na Scenę Kameralną Teatru Polskiego we Wrocławiu po raz pięćsetny wyszli aktorzy z zespołu przedstawienia Okno na parlament. Ta arcyśmieszna farsa Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory utrzymuje się w naszym repertuarze już czternasty rok.

Od początku w tej sztuce występują Mirosława Lombardo, Halina Rasiakówna, Bogusław Danielewski, Marek Feliksiak, Tomasz Lulek i Stanisław Melski. Spektakl grany jest nieprzerwanie przy pełnej widowni. Do tej pory zobaczyło go ponad 130 000 widzów.

Okno na parlament wystawiono po raz pierwszy w roku 1990 w Leatherhead (hrabstwo Surrey, Wielka Brytania). Prapremiera polska odbyła się w Teatrze Kwadrat w Warszawie 17 kwietnia 1993 (reż. Marcin Sławiński; przedstawienie do dziś w repertuarze). Teatr Polski we Wrocławiu sięgnął po ten tytuł jako czwarty w Polsce (po Warszawie, Łodzi i Radomiu). W naszym kraju realizowano tę farsę jeszcze m.in. w Krakowie, Chorzowie, Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Płocku, Częstochowie, Czeskim Cieszynie, Białymstoku, Szczecinie, Elblągu, Słupsku czy Poznaniu. Najwięcej razy reżyserował ją Wojciech Pokora (cztery wystawienia). Stefan Szaciłowski podpisał jako reżyser trzy przedstawienia, po dwa natomiast Marcin Sławiński i Paweł Pitera.

Okno na parlament

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa