Polska ekspozycja na Praskim Quadriennale nagrodzona Złotym Medalem

Polska Ekspozycja Narodowa Post-Apocalypsis otrzymała w poniedziałek 22 czerwca 2015 wieczorem podczas uroczystej gali w praskim Divadlo Archa Złoty Medal XIII Praskiego Quadriennale (Pražské Quadriennale) – największego na świecie wydarzenia wystawienniczego poświęconego sztukom wizualnym i performatywnym oraz międzynarodowego przeglądu konkursowego scenografii i architektury teatralnej. To pierwszy Złoty Medal dla polskiej wystawy od 36 lat. Nagrodę przyznano w kategorii Projektowanie dźwięku (zvukový design).

Częścią polskiej Ekspozycji Narodowej była dokumentacja scenografii Roberta Rumasa do spektaklu Teatru Polskiego we Wrocławiu Dziady. Części I, II i IV oraz wiersz Upiór Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. Dwa pozostałe eksponowane rodzime przedstawienia to Mickiewicz. Dziady. Performance z Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy w reżyserii i scenografii Pawła Wodzińskiego oraz Balladyna Marcina Cecki z Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego i scenografii reżysera oraz Roberta Mleczki.

O naszych Dziadach na Ekspozycji Narodowej

Kuratorką polskiej Ekspozycji Narodowej była dr hab. Agnieszka Jelewska. Wystawa została stworzona przez zespół artystów i ekspertów: Michała Cichego, Pawła Janickiego, Michała Krawczaka i Rafała Zapałę. Kuratorka zaprosiła do współpracy także architekta i scenografa Jerzego Gurawskiego. Post-Apocalypsis to pierwszy w historii PQ i polskiej ekspozycji projekt opierający się w tak znacznym stopniu na wspólnym procesie twórczym badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów. „To praca zespołowa i interdyscyplinarna” – podkreślała Agnieszka Jelewska. Instalacja stworzona przez polskich artystów miała wymiar interaktywny, angażujący odbiorcę, który wkraczał w świat instalacji, gdzie dźwięk, pogoda i polityka (główne hasła tegorocznej edycji PQ) tworzyły niezwykły ekosystem. Zwiedzających otaczała audiosfera skomponowana z danych pogodowych pobieranych na bieżąco z wybranych punktów na Ziemi. Obiektami ekspozycji były drzewa, które po przytknięciu do nich dowolnej części ciała „przemawiały” fragmentami tekstów polskich romantyków. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji był spektakl Jerzego Grotowskiego Apocalypsis cum figuris, jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku. Finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ekspozycja polska koordynowana była przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Pokazywano ją w Topičův salon (Národní 1010/9, Praga 1).

XIII Praskie Quadriennale trwało między 18 a 28 czerwca 2015. W imprezie wzięło udział ponad 6 tysięcy artystów z 78 państw.

 

Praskie Quadriennale 2015

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa