Click to listen highlighted text!

Legnicki Teatr im. H. Modrzejewskiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu

13 listopada na Scenie im. Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy aktorów legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej i Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego z Batumi. Zapraszamy na „Klasyczną koprodukcję” w reżyserii Jacka Głomba.

Podstawą dla scenariusza „Klasycznej koprodukcji”, którego autorką jest Katarzyna Knychalska, były improwizacje obu zespołów – aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi.

Przygotowania do spektaklu rozpoczęły się w czerwcu na scenie w Legnicy. W rozmowie z Grzegorzem Żurawińskim, opublikowaną na portalu www.gazeta.teatr.legnica.pl Jacek Głomb taki mówi o spektaklu: – To podczas tych prób rozmawialiśmy o tematach, które stanowią podstawę dla sześciu obrazów naszego spektaklu. Każdy z obrazów jest osobną całością, każdy pokazuje inny punkt styku Polski i Gruzji – czy to podobne doświadczenie historyczne, czy łącząca oba kraje postać, czy wspólne traumy, czy w końcu podobne narodowe kompleksy. Choć poruszane tematy są poważne, często wręcz bolesne, nic tu nie jest do końca na serio – przecież wciąż to tylko teatralna impresja po spotkaniu dwóch obcych sobie grup artystów.

O przedstawieniu mówi także Katarzyna Knychalska: – Metateatralny nawias daje szanse na autokrytyczny uśmiech w gąszczu nie zawsze przecież miłych i wygodnych narodowych problemów. Spektakl nie opowie nam o historii polsko-gruzińskiej przyjaźni, nie odkryje żadnej uniwersalnej prawdy o każdym z tych narodów. Pozwoli jednak na przyjrzenie się sobie przez pryzmat tego drugiego, dziwnego kraju, o którym przecież my – widzowie w Polsce i widzowie w Gruzji – nic tak naprawdę nie wiemy.

W spektakl wpleciono animacje i ilustracje graficzne autorstwa Mariusza Wolańskiego. Scenografię i kostiumy przygotowuje Małgorzata Bulanda, ruch sceniczny Kote Purceladze, natomiast opracowanie muzyczne jest dziełem Bartosza Straburzyńskiego. Tłumaczenie podczas prób i realizacji spektaklu zapewnia Tatia Ambardniszwili.

Na scenie wystąpią aktorzy zPolski i Gruzji: Aniko Cecchladze, Maia Cecchladze. Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Tatia Tataraszwili, Małgorzata Urbańska, Ano Zuraszwili, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Zaal Goguadze, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Dawid Jakeli, Otar Katamadze, Tite Komachidze, Mateusz Krzyk, Mamuka Mandzgaladze oraz Paweł Palcat. 

Powstanie i realizację spektaklu finansuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii (autonomiczna republika Gruzji ze stolicą w Batumi). Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się 9 listopada br.

Uwaga! Na naszej scenie pokażemy ten spektakl tylko jeden raz – 13 listopada.

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!