Click to listen highlighted text!

scenariusz i reżyseria
STANISŁAW MELSKI
scenografia i kostiumy
MONIKA BOLLY i STANISŁAW MELSKI
aranżacje piosenek
PIOTR LASKA

Spektakl 10 przykazań dla Kaliny w wykonaniu Moniki Bolly, znakomitej aktorki Teatru Polskiego we Wrocławiu, zawiera dziesięć monologów oraz dwanaście piosenek, które Kalina Jędrusik wykonywała podczas swojej kariery aktorskiej. Monologi przybliżają nam postać Jędrusik zarówno w wymiarze artystycznym, jak i osobistym.

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

594. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

Przedstawienie przeznaczone dla widzów od 16 lat!

Premiera w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim 21 kwietnia 2017

Czas trwania: 85 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

40 zł (norm.), 30 zł (ulg.)

Obsada

Kalina Jędrusik MONIKA BOLLY

inspicjent i sufler IWONA RÓLCZYŃSKA
charakteryzacja MATEUSZ STĘPNIAK
garderobiane DANUTA BARTYNA
montażyści ADAM BURACZEK, BOGDAN DYLĄG, MIROSŁAW KOT, JEREMI MAJCZYK
rekwizytor JACEK SZPINKO
realizacja światła MAREK MATYSIAK, MAREK STUPKA
realizacja dźwięku JAKUB SAPKA

 

zdjęcia NATALIA DOBRYSZYCKA

Oglądając polskie stacje telewizyjne, można by sądzić, że kabaret został zdominowany przez rodzaj dowcipu zwany w dawnych czasach „tępą siekierą”. Na licznych scenach możemy śledzić wesołe opowieści o teściowej, leniwym samcu, czyli facecie w podkoszulce, niezupełnie rozgarniętych żonach, a wszystko to podane wyrazistym językiem, co to zawsze wywoła wesołość publiki. I na dodatek ma długie tradycje w historii żartu zwanego „koszarowym” albo „bawarskim”.

Mimo takiej kabaretowej codzienności istnieje jeszcze inna rzeczywistość, być może nieco staroświecko zwana kabaretem literackim. Wystarczy powiedzieć: Marian Hemar, Julian Tuwim albo Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka lub en masse Kabaret Starszych Panów. W liceach i technikach uczniowie już wkrótce będą musieli posiąść wiedzę np. na temat powojennej piosenki literackiej. Omówią teksty takich artystów, jak Ewa Demarczyk, Jacek Kaczmarski, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka i Kabaret Starszych Panów.

Kabaret Starszych Panów stworzyli dwaj wybitni autorzy: muzyk oraz poeta – czyli Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. Kabaret do dziś zachwyca piosenkami i tekstami pisanymi przez Przyborę. Nie mniej zachwycają aktorzy, a właściwie prawdziwe aktorskie gwiazdy: Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Edward Dziewoński, a zwłaszcza Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska i Kalina Jędrusik.

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!