Click to listen highlighted text!

opracowanie tekstu i reżyseria MARTYNA ŁYKO
scenografia i kostiumy ANNA MARIA KARCZMARSKA, MIKOŁAJ MAŁEK
muzyka MAURYCY RACZYŃSKI
choreografia TOBIASZ SEBASTIAN BERG

Jedna z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza i choć napisana w ubiegłym stuleciu, wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki oglądamy również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.

Oczami dojrzewających kobiet obserwujemy rodzinny dom, a w nim: relacje władzy, ukute układy, zależności i konwenanse, a przede wszystkim ludzi zamkniętych w genderowo uwarunkowanych nakazach społecznych. Postawy te budzą niepokój i niezrozumienie młodych w kontekście namiętności i pragnień, które nierozumiane lub ukryte miotają ich bliskimi. Spektakl odszyfrowuje Różewiczowską inspirację życiorysami polskich emancypantek na drodze do równości, a w intencji realizatorów również narodzin i kształtowania się podmiotowości w każdej i w każdym z nas.

Premierą przedstawienia Martyny Łyko Teatr Polski we Wrocławiu otworzył Rok Różewiczowski, czyli cykl wydarzeń w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia

Nagroda Główna im. Joanny Puzyny-Chojki „za zrealizowanie we współczesnej formie w sposób czytelny i dynamiczny przedstawienia podejmującego problem przemocy niezależnie od płci oraz temat kształtowania się osobowości, a także za znakomitą grę zespołową i indywidualną” – VII Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie – LIX Rzeszowskie Spotkania Teatralne (2021)

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

610. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Spektakl brał udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”

Klasyka Żywa

Przedstawienie 15 października 2021 odbędzie się z tłumaczeniem na Polski Język Migowy i audiodeskrypcją przy współpracy z Fundacją Katarynka.
tłumacz na Polski Język Migowy – Agata Mazieńczuk
audiodeskrypcja – Magdalena Lange

Plakat

Premiera w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim
13 marca 2021

Czas trwania: 120 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

40 zł (norm.), 30 zł (ulg.)

Ceny biletów na spektakle online:

Streaming: 20
Retransmisja: 10

koordynator spektaklu PATRYCJA WRÓBEL
inspicjent i sufler IWONA RÓLCZYŃSKA
charakteryzacja MARIANNA BARTNICKA, BARBARA PASKA
garderobiana GRAŻYNA MARCINKIEWICZ
montażyści BOGDAN DYLĄG, MICHAŁ KUROPATWA, TOMASZ SKRZYNIARZ, MATEUSZ STASIUK
rekwizytor JACEK SZPINKO
światło DARIUSZ BARTOŁD
realizacja światła DARIUSZ BARTOŁD, MAREK MATYSIAK, MAREK STUPKA
realizacja dźwięku MAKSIM PIECZKO, MARCIN NIEBOJEWSKI

 

projekt plakatu MIKOŁAJ MAŁEK
zdjęcia KLAUDYNA SCHUBERT

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!