„Baba? Dziwo!” – cykl czytań performatywnych
Tytuł cyklu czytań performatywnych zrealizowanych w ramach współpracy Teatru Polskiego we Wrocławiu z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie nie bez powodu nawiązuje do tytułu dramatu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jej sztuka – feministyczna i niezwykle współczesna w treści (choć od jej powstania dzieli nas prawie 90 lat) – stanowi dla nas punkt wyjścia i inspirację, by przyjrzeć się dramatom, które w nieoczywisty sposób dotykają tematu miejsca kobiet w strukturze społecznej, politycznej i rodzinnej.
W ramach cyklu czytań performatywnych chcemy przyjrzeć się mocnym i budzącym kontrowersje postaciom kobiecym, stworzonym przez dramatopisarki z różnych czasów.
Chcemy zobaczyć, jak dramaturgia z pierwszej połowy XX wieku wchodzi w dialog z tekstami dramatycznymi tworzonymi dziś, w których kobiety-autorki próbują dotykać różnych sfer kobiecego doświadczenia. Przyjrzymy się tworzonym przez nie portretom bohaterek, a znajdą się wśród nich zarówno strażniczki patriarchatu, jak i feministki.
Czytania performatywne stanowią prezentację dramatów w formie work in progress, w której aktorzy Teatru Polskiego spotkają się w pracy ze studentkami i studentami aktorstwa i reżyserii AST we Wrocławiu. Wierzymy, że będzie to ciekawa i twórcza wymiana.
Reżyserią czytań zajmą się osoby studiujące na II roku reżyserii w AST. Projekt stanowi część realizacji zajęć „Czytanie performatywne” prowadzonych przez Karolinę Maciejaszek na tej uczelni.
Tytuł całego cyklu zaczerpnęliśmy z antyutopii Baba-Dziwo Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.