Autorski monodram muzyczno-wokalny Angeliki Pytel z muzyką VIOLET ULTRA. Spektakl z muzyką elektroniczną na żywo.
Melancholia jest jak szczelny koc,
chroni ją przed podstępnym światem.
Miasto, blokowisko, mieszkanie, łazienka, a w niej… las.
Historia dziewczyny zagubionej w świecie, w którym buty same tańczą, tajemnicy lasu zamieszkałego przez roje motyli strzeże drwal, wanna zaś napełnia się morską wodą.
Czy można się rozpuścić?
Dlaczego w mieście grasują wilki?
Czy istnieje droga powrotna z mrocznego lasu?
Jak uwierzyć w to wszystko, gdy zza okna docierają blask reklam i hałas tramwajów?
Studium samotności w tłumie ludzi.
Kiedy nie wiesz, co powiedzieć, po prostu to zaśpiewaj.
W rzeczywistości konsumpcyjnej, przywołując słowa Ericha Fromma, „człowiek nie jest już zainteresowany swoim życiem i szczęściem, lecz tym, aby być chodliwym towarem”. W oparciu o tę pesymistyczną diagnozę wysnuwamy wniosek, że żyjemy w czasach przymusu kreacji nieustającego powodzenia. Spektakl LAS jest opowieścią o dziewczynie, która wypisała się z tej wymuszonej konkurencji. W monodramie Angeliki Pytel przyjrzymy się cienkiej granicy, która dzieli ciemną, nieświadomą stronę człowieka od choroby. Będziemy leżeć, łopatkami uderzając o żyzną glebę, przestaniemy czekać na jutro i ugrzęźniemy, stojąc oko w oko z wilkiem albo lisem, przyczajonym, gotowym do ataku. Albo my jego, albo on nas.
Spektakl zawiera 9 autorskich utworów muzyczno-wokalnych, w elektronicznej aranżacji, wykonywanych na żywo.
W październiku 2019 r. na scenie ŚWIEBODZKI OFF odbędzie się premiera drugiej części spektaklu LAS pod tytułem Miejsce, stanowiącej kontynuację losów głównej bohaterki, z którą wyruszymy w podróż na krawędź życia i śmierci.
Nagrody:
2016 | XLVI FAMA Gaz-System Terminal Sztuki w Świnoujściu – Nagroda im. Roberta Paluchowskiego w kategorii Sztuki sceniczne
2016 | XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro-Contra w Szczecinie – Nagroda Aktorska dla najlepszej aktorki
2016 | IV Ogólnopolski Festiwal Teatralny Małych Form KARBIDKA w Siemianowicach Śląskich – I nagroda
2017 | XIX Festiwal Sztuki Teatralnej w Rybniku – I nagroda
2018 | II Sopockie Konsekwencje Teatralne – wyróżnienie (za walory inscenizacyjne – niezwykłą plastyczność obrazów wykreowanych na scenie za pomocą światła i choreografii)
PSYCHOTEATR został założony w 2014 roku we Wrocławiu przez aktorkę Angelikę Pytel oraz filmowca Sebastiana Zakrzewskiego. Powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające. Poszukujemy takich środków wypowiedzi, aby poruszyć odbiorów. Staramy się mówić szczerze i prosto. Wywołujemy emocje. Na tym nam zależy. Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym Pawłem Rychertem. W repertuarze PSYCHOTEATRU znajdują się autorskie spektakle Las i Uśpieni, wielokrotnie nagrodzone na festiwalach teatralnych.
TWÓRCY
Angelika Pytel (ur. 1989) – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. Absolwentka Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie oraz Studium Teatralnego im J. Osterwy w Bielsku-Białej. Zadebiutowała na II roku studiów w Figlikach w reż. Jadwigi Grygierczyk w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Prowadzi działalność artystyczną w ramach dwóch niezależnych projektów: PSYCHOTEATR i muzycznego VIOLET ULTRA, uczestnicząc w licznych festiwalach teatralnych.
Paweł Rychert (ur. 1988) – hulaka i urwipołeć. Klawiszowiec i producent, zamieszkały we Wrocławiu. Współzałożyciel zespołu Jabłonka oraz Pchełki, z którym gościł na największych polskich festiwalach muzycznych oraz grał w spektaklu duńskiego Mute Comp. Physical Theatre. Współpracował z takimi zespołami i artystami, jak Valravn, Żywiołak, Variété, Melika, Ms. No One czy PaRasSol.
Sebastian Zakrzewski (ur. 1975) – zapalony żeglarz, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz, z pasji filmowiec. Naukowo zajmował się kryminalistyką w szczególności psychologią kryminalistyczną, współtworzył pismo literackie „Lśnienie. Kultura grozy”, był wydawcą czasopisma literacko-kulturalnego „Coś na Progu. Kryminał. Horror. Opowieści niesamowite” oraz współwłaścicielem wydawnictwa Dobre Historie. W 2011 r. laureat konkursu literackiego „Gazety Wrocławskiej” na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle. W latach 2010–2016 związany z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału we Wrocławiu, gdzie prowadził autorski panel „Nauka w praktyce śledczej”. Obecnie współtworzy projekty artystyczne PSYCHOTEATR i VIOLET ULTRA, a także zajmuje się scenopisarstwem oraz reżyserią filmów dokumentalnych (Pasje, 2014; Dogadani, 2015) i fabularnych (Korepetytor, 2015 – pilot serialu, II reżyser, współpraca scenariuszowa).