Musisz wiedzieć, że jest coś takiego w lustrze jak strach, który zamieszkał przed oczami, prowadzący do pewnego Miejsca i jest tu jeszcze ktoś a ja bezustannie szukam przejścia. Nie zapomnij o mnie, bo dziś na pewno się nie obudzę.
Miejsce to druga część spektaklu LAS stanowiąca kontynuację losów głównej bohaterki, z którą wyruszymy w podróż balansującą na krawędzi życia i śmierci.
PSYCHOTEATR nie ustaje w poszukiwaniu nowych środków artystycznych – w drugiej części LASU jego kameralność została zastąpiona widowiskiem, w którym teatr tańca przenika się ze śpiewem, fabuła zaś opowiadana jest zarówno słowem, jak i z pomocą obrazów malowanych ciałami aktorów, światłem i muzyką.
PSYCHOTEATR został założony w 2014 roku we Wrocławiu przez aktorkę Angelikę Pytel oraz filmowca Sebastiana Zakrzewskiego. Powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające. Poszukujemy takich środków wypowiedzi, aby poruszyć odbiorów. Staramy się mówić szczerze i prosto. Wywołujemy emocje. Na tym nam zależy. Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym Pawłem Rychertem.
IDEA
Tworzymy sztukę, ukazując ciało aktora/tancerza jako naczelny punkt, z którego wyzwalają się pozostałe środki wyrazu scenicznego: głos, interpretacja, ekspresja, improwizacja. Muzyka stanowi bodziec uruchamiający do twórczych poszukiwań. Za pomocą dźwięku uruchamiamy świadome i podświadome procesy myślowe, pozwalamy reagować ciału na muzykę, skupiamy się na tym, co dźwięki tła oraz muzyka mogą przekazać widzowi. Czasem pozwalamy muzyce poprowadzić spektakl w nowym kierunku. Jesteśmy otwarci na przypadek i improwizację. Wydobywamy potencjał drzemiący w człowieku, podkreślając dzięki temu jego niepowtarzalność. Podczas działań wprowadzamy aktorów w psychofizyczny trening, w trakcie którego intensywnie pracujemy na emocjach oraz relacjach międzyludzkich. Zwracamy uwagę na to, aby wszystkie działania doprowadzały do wydobywania prawdy scenicznej. Najbardziej szczere i poruszające momenty scalamy w sceny, etiudy, tworząc spektakle oscylujące wokół ciała, głosu i improwizacji.
TWÓRCY
Angelika Pytel (ur. 1989) – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. Absolwentka Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie oraz Studium Teatralnego im J. Osterwy w Bielsku-Białej. Zadebiutowała na II roku studiów w Figlikach w reż. Jadwigi Grygierczyk w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Prowadzi działalność artystyczną w ramach dwóch niezależnych projektów: PSYCHOTEATR i muzycznego VIOLET ULTRA, uczestnicząc w licznych festiwalach teatralnych.
Paweł Rychert (ur. 1988) – hulaka i urwipołeć. Klawiszowiec i producent, zamieszkały we Wrocławiu. Współzałożyciel zespołu Jabłonka oraz Pchełki, z którym gościł na największych polskich festiwalach muzycznych oraz grał w spektaklu duńskiego Mute Comp. Physical Theatre. Współpracował z takimi zespołami i artystami, jak Valravn, Żywiołak, Variété, Melika, Ms. No One czy PaRasSol.
Sebastian Zakrzewski (ur. 1975) – zapalony żeglarz, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz, z pasji filmowiec. Naukowo zajmował się kryminalistyką w szczególności psychologią kryminalistyczną, współtworzył pismo literackie „Lśnienie. Kultura grozy”, był wydawcą czasopisma literacko-kulturalnego „Coś na Progu. Kryminał. Horror. Opowieści niesamowite” oraz współwłaścicielem wydawnictwa Dobre Historie. W 2011 r. laureat konkursu literackiego „Gazety Wrocławskiej” na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle. W latach 2010–2016 związany z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału we Wrocławiu, gdzie prowadził autorski panel „Nauka w praktyce śledczej”. Obecnie współtworzy projekty artystyczne PSYCHOTEATR i VIOLET ULTRA, a także zajmuje się scenopisarstwem oraz reżyserią filmów dokumentalnych (Pasje, 2014; Dogadani, 2015) i fabularnych (Korepetytor, 2015 – pilot serialu, II reżyser, współpraca scenariuszowa).