Click to listen highlighted text!

PSYCHOTEATR

tekst, reżyseria i choreografia ANGELIKA PYTEL
asystent reżysera/dramaturg SEBASTIAN ZAKRZEWSKI
muzyka: kompozycje i produkcja: PAWEŁ RYCHERT, melodie i słowa: ANGELIKA PYTEL
reżyseria i realizacja światła SEBASTIAN ZAKRZEWSKI
produkcja SEBASTIAN ZAKRZEWSKI

Musisz wiedzieć, że jest coś takiego w lustrze jak strach, który zamieszkał przed oczami, prowadzący do pewnego Miejsca i jest tu jeszcze ktoś a ja bezustannie szukam przejścia. Nie zapomnij o mnie, bo dziś na pewno się nie obudzę.

Miejsce to druga część spektaklu LAS stanowiąca kontynuację losów głównej bohaterki, z którą wyruszymy w podróż balansującą na krawędzi życia i śmierci.

PSYCHOTEATR nie ustaje w poszukiwaniu nowych środków artystycznych – w drugiej części LASU jego kameralność została zastąpiona widowiskiem, w którym teatr tańca przenika się ze śpiewem, fabuła zaś opowiadana jest zarówno słowem, jak i z pomocą obrazów malowanych ciałami aktorów, światłem i muzyką.

PSYCHOTEATR został założony w 2014 roku we Wrocławiu przez aktorkę Angelikę Pytel oraz filmowca Sebastiana Zakrzewskiego. Powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające. Poszukujemy takich środków wypowiedzi, aby poruszyć odbiorów. Staramy się mówić szczerze i prosto. Wywołujemy emocje. Na tym nam zależy. Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym Pawłem Rychertem.

IDEA

Tworzymy sztukę, ukazując ciało aktora/tancerza jako naczelny punkt, z którego wyzwalają się pozostałe środki wyrazu scenicznego: głos, interpretacja, ekspresja, improwizacja. Muzyka stanowi bodziec uruchamiający do twórczych poszukiwań. Za pomocą dźwięku uruchamiamy świadome i podświadome procesy myślowe, pozwalamy reagować ciału na muzykę, skupiamy się na tym, co dźwięki tła oraz muzyka mogą przekazać widzowi. Czasem pozwalamy muzyce poprowadzić spektakl w nowym kierunku. Jesteśmy otwarci na przypadek i improwizację. Wydobywamy potencjał drzemiący w człowieku, podkreślając dzięki temu jego niepowtarzalność. Podczas działań wprowadzamy aktorów w psychofizyczny trening, w trakcie którego intensywnie pracujemy na emocjach oraz relacjach międzyludzkich. Zwracamy uwagę na to, aby wszystkie działania doprowadzały do wydobywania prawdy scenicznej. Najbardziej szczere i poruszające momenty scalamy w sceny, etiudy, tworząc spektakle oscylujące wokół ciała, głosu i improwizacji.

TWÓRCY

Angelika Pytel (ur. 1989) – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. Absolwentka Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie oraz Studium Teatralnego im J. Osterwy w Bielsku-Białej. Zadebiutowała na II roku studiów w Figlikach w reż. Jadwigi Grygierczyk w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Prowadzi działalność artystyczną w ramach dwóch niezależnych projektów: PSYCHOTEATR i muzycznego VIOLET ULTRA, uczestnicząc w licznych festiwalach teatralnych.

Paweł Rychert (ur. 1988) – hulaka i urwipołeć. Klawiszowiec i producent, zamieszkały we Wrocławiu. Współzałożyciel zespołu Jabłonka oraz Pchełki, z którym gościł na największych polskich festiwalach muzycznych oraz grał w spektaklu duńskiego Mute Comp. Physical Theatre. Współpracował z takimi zespołami i artystami, jak Valravn, Żywiołak, Variété, Melika, Ms. No One czy PaRasSol.

Sebastian Zakrzewski (ur. 1975) – zapalony żeglarz, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz, z pasji filmowiec. Naukowo zajmował się kryminalistyką w szczególności psychologią kryminalistyczną, współtworzył pismo literackie „Lśnienie. Kultura grozy”, był wydawcą czasopisma literacko-kulturalnego „Coś na Progu. Kryminał. Horror. Opowieści niesamowite” oraz współwłaścicielem wydawnictwa Dobre Historie. W 2011 r. laureat konkursu literackiego „Gazety Wrocławskiej” na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle. W latach 2010–2016 związany z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału we Wrocławiu, gdzie prowadził autorski panel „Nauka w praktyce śledczej”. Obecnie współtworzy projekty artystyczne PSYCHOTEATR i VIOLET ULTRA, a także zajmuje się scenopisarstwem oraz reżyserią filmów dokumentalnych (Pasje, 2014; Dogadani, 2015) i fabularnych (Korepetytor, 2015 – pilot serialu, II reżyser, współpraca scenariuszowa).

Premiera: 26 października 2019, Scena na Świebodzkim, Wrocław

Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

25 zł (norm.) i 20 zł (ulg.)

Obsada

ANGELIKA PYTEL
DIANA KOZŁOWSKA/OLGA GÓRNA
ELŻBIETA GALANT
EWELINA JATCZAK
MARIA KUPIJAJ
MAGDALENA MILECKA
MARCIN NOWICKI
MICHAŁ SZAFRAŃSKI
MALWINA SZYMASZEK
KATARZYNA WUCZKO

zdjęcia KRZYSZTOF ZATYCKI

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!