Click to listen highlighted text!

scenariusz i reżyseria KRZYSZTOF KOPKA I JAKUB TABISZ
research JAKUB TABISZ, KRZYSZTOF KOPKA, PIOTR ADAMCZYK, AGNIESZKA GONIOWSKA, ALEKSANDER MACIEJCZYK, MARTYNA MATOLINIEC

zdjęcia TOBIASZ PAPUCZYS

 

 

Sprawa Igora Stachowiaka. 15 maja 2016 na wrocławskim rynku policjanci omyłkowo zatrzymali powracającego z klubu nocnego dwudziestopięcioletniego Igora Stachowiaka, uznawszy go za podobnego do poszukiwanego. Został on zatrzymany przez dwa dwuosobowe patrole policji, w gwałtowny sposób obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, po czym odwieziony do komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12.

Stachowiak został wyprowadzony z pokoju przesłuchań do toalety. Skuty kajdankami i rozebrany ze spodni i bielizny. Przy zgaszonych światłach 6 policjantów raziło leżącego na podłodze paralizatorem taser. W trakcie przekuwania kajdanek zatrzymanego z przodu do tyłu Stachowiak przestał oddychać [źródło: Wojciech Bojanowski: tvn24.pl].

10:24 – oficjalna godzina zgonu Igora Stachowiaka w komisariacie policji.

Cztery godziny później rozpoczęła się walka o pamięć o utraconym synu.

 

RECENZJE:

„Główny bohater spektaklu „Paraliż – sprawa Igora Stachowiaka” i jego żona są prawdopodobnie najbardziej samotnymi ludźmi na świecie. To kafkowska opowieść o Macieju Stachowiaku, który walczy o ukaranie winnych śmierci ich syna.”

„Na uwagę zasługują przejmujące role Grzegorza Wojdona i Doroty Kwietniewskiej, którzy wcielili się w rodziców Stachowiaka. Reportera zagrał Michał Szwed. „Paraliż” zrealizowano na bazie długich rozmów ze Stachowiakami i z dziennikarzem Marcinem Rybakiem.”

Michał Hernes, Tu Wrocław, Bardzo mocny „Paraliż”. Spektakl o sprawie Stachowiaka

 

„Wstrząsająca historia w wersji dotąd nieznanej, przekonujące aktorstwo i udział w „researchu” większej liczby osób niż liczba pozostałych realizatorów wywołały zamierzony efekt. Nie sposób było opuścić „Piekarni” nieporuszonym.”
„Troje aktorów opowiedziało pełną napięcia, poruszającą historię. Stosunkowo najbardziej zdystansowany był dziennikarz (Michał Szwed) ze stołem pełnym papierów, wtrącający informacje o faktach. Po drugiej stronie sceny siedziała nieruchomo, zgnębiona, jakby skurczona kobieta. Główną postacią, jeśli taką można wytypować, był jednak ojciec. Na dużym ekranie zobaczyliśmy w tej roli Grzegorza Wojdona.”

Jarosław Klebaniuk, Teatr dla wszystkich, Mogą z tobą zrobić wszystko

25 września 2019, Scena na Świebodzkim, Wrocław

Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Przed przedstawieniem, o godzinie 18:00, zapraszamy na debatę

Ceny biletów:

25 zł (norm.) i 20 zł (ulg.)

Obsada

DOROTA ŁUKASIEWICZ-KWIETNIEWSKA

GRZEGORZ WOJDON

MICHAŁ SZWED

zdjęcia TOBIASZ PAPUCZYS

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!