opracowanie tekstu i reżyseria KATARZYNA ŁĘCKA
scenografia, kostiumy i reżyseria światła PAWEŁ DOBRZYCKI
muzyka ŁUKASZ PIEPRZYK

#smutki_tropikow
www.facebook.com/Smutki-tropików-114436919969718

Smutki tropików Mateusza Pakuły, sztuka nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w roku 2014, to wirtualna opowieść o uciekających od rzeczywistości trzydziestolatkach. To gorzki portret pokolenia Y, tzw. milenialsów, rozpisany na sześcioro aktorów i kilka kamer.

Bohaterów spektaklu – szóstkę młodych ludzi, która znalazła się właśnie na krawędzi – oglądamy w pofabrycznej ruinie, dającej im chwilowe schronienie. W jakich okolicznościach? Na zewnątrz tego schronu-„loftu” czai się zagrożenie. To jest świat, na którym więcej jest plastiku niż zieleni. Nawet zdarza się jeden moment, w którym wszyscy tego doświadczamy. My, widzowie, także… To miejsce staje się jednym, miejmy nadzieję, że nie ostatnim przystankiem w podroży.

Zamknięci w poszarpanych namiotach, oświetleni turystycznymi, podręcznymi lampkami, pozamykani i samotni. Z początku niechętni do otwarcia, bojaźliwi przed dotykiem, przerażeni własną bliskością. Śledzimy akcję i wchodzimy głębiej, głębiej – jedno spojrzenie na rozpięty horyzont… I widzimy w detalach, szczegółach, emocje, które bohaterowie usiłują ukryć. Czy istnieje ratunek dla nich… Przyszłość dla naszego świata… No właśnie, czy?

Sztuka Pakuły rozprawia się z mitem człowieka europejskiego, otoczonego egzotyką orientu. Autor pyta o to, jak można być młodym na kontynencie, na którym wszystko jest stare. Dokąd dążą ci z pozoru uśmiechnięci, żyjący bezstresowo, młodzi ludzie? Czy przypadkiem nie uciekają od samych siebie, zatapiając swoje lęki w ekranach smartfonów i tabletów?

607. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Sabina Zygmanowska.

Premiera w Teatrze Polskim na Scenie na Świebodzkim 15 listopada 2019

Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

35 zł (norm.), 25 zł (ulg.)

Obsada

B1 MAJA SZOPA (AT Warszawa)
B2 EWA NIEMOTKO (gościnnie)
B3 KAMILA BRODACKA (AT Warszawa)
B4 JAKUB GRĘBSKI
B5 PIOTR MISZTELA (gościnnie)
B6 MAREK KORZENIOWSKI

inspicjent i sufler IWONA RÓLCZYŃSKA
charakteryzacja MARIANNA BARTNICKA, MATEUSZ STĘPNIAK
garderobiane DANUTA BARTYNA, GRAŻYNA MARCINKIEWICZ
montażyści BOGDAN DYLĄG, MIROSŁAW GOŁĘBIOWSKI, GRZEGORZ KLOC, MIROSŁAW KOT, JEREMI MAJCZYK, MATEUSZ STASIUK
rekwizytor JACEK SZPINKO
realizacja światła i projekcji DARIUSZ BARTOŁD, KAZIMIERZ BLACHARSKI, MAREK MATYSIAK, MAREK STUPKA
realizacja dźwięku MAKSIM PIECZKO

 

zdjęcia TOBIASZ PAPUCZYS