Click to listen highlighted text!

Teatr Układ Formalny

reżyseria MARTA STREKER
koncepcja, II reżyser PRZEMYSŁAW FURDAK
dramaturgia PIOTR FROŃ
scenografia KATARZYNA LEKS
kostiumy AGNIESZKA „ALEX” ALEKSIEJCZUK
muzyka TYMOTEUSZ WITCZAK
konsultacja historyczna KAMIL BORECKI
kierownictwo produkcji PIOTR „MELCHIOR” TORCHAŁA

Wspólnota, gromada, społeczność. Grupa ludzi, których łączy wspólne posiadanie lub przeżywanie czegoś. Pozostających we wzajemnych stosunkach wynikających z warunków życia i podziału pracy. Mówiących jednym językiem, ze wspólną przeszłością, interesami gospodarczymi i politycznymi. Naród.

Dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, mające na celu podniesienie zarobku lub gospodarstwa członków przez prowadzenie wspólnego gospodarstwa, również podniesienie poziomu kulturalnego swych członków. Za dokonane czynności działający odpowiadają solidarnie. Spółdzielnia.

W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl Spólnota przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta – Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy spektakli. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej.

Spólnota opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu. Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa. Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to, co wspólne?

Więcej o przedstawieniu

UWAGA, na tym spektaklu nie ma standardowej widowni – publiczność uczestniczy w przedstawieniu na scenie

Spektakl dla widzów od 10. roku życia

Partnerzy: Urząd Miasta Wrocławia, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Premiera: 3 listopada 2018, Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław

Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

25 zł (norm.) i 20 zł (ulg.)

Obsada

IGOR KUJAWSKI (gościnnie)
AGATA OBŁĄKOWSKA (gościnnie)
KAROLINA MICUŁA (gościnnie)
WIKTORIA CZUBASZEK
ADAM MICHAŁ PIETRZAK
PRZEMYSŁAW FURDAK

zdjęcia TOBIASZ PAPUCZYS

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!