PSYCHOTEATR

tekst ANGELIKA PYTEL i SEBASTIAN ZAKRZEWSKI
reżyseria i choreografia ANGELIKA PYTEL
asystent reżysera/dramaturg SEBASTIAN ZAKRZEWSKI
muzyka PAWEŁ RYCHERT
reżyseria i realizacja światła SEBASTIAN ZAKRZEWSKI
produkcja SEBASTIAN ZAKRZEWSKI

Autorski spektakl PSYCHOTEATRU opowiedziany językiem teatru fizycznego z muzyką Violet Ultra.

Otoczeni przez lustra, w których nie możemy się zobaczyć, śnimy swoje wyobrażenie. Zawieszeni pomiędzy złudzeniem a realnością codziennie staramy się stawiać krok za krokiem. Lustra są wszędzie. Prześwietlają nas. Śmieją się. Znają nasze myśli na pamięć. Przerażeni wydobywamy z siebie krzyk. Lustra pękają. Nasze odbicie rozpada się.

Tracimy równowagę.

Zamykamy oczy.

Spadamy.

 

Uśpieni – spektakl progresywny. Nie wiemy, jak będzie wyglądał za 10 lat.

Spektakl jest pierwszą produkcją, w której PSYCHOTEATR zaczął badać ciało w teatrze. Od działań laboratoryjnych w okresie między październikiem 2014 a czerwcem 2016 roku po pierwszą premierę w lipcu 2017 roku. Z każdą próbą wznowieniową przedstawienie ewoluuje. Dochodzą nowe elementy. Zmienia się obsada. Początkowo zespół liczył 8 osób, a obecnie 3 aktorki.

Specyfika spektaklu opiera się na ciele jako głównym punkcie wyzwalania energii. Działania fizyczne doprowadzają aktorki do wchodzenia w stany emocjonalne. W dużej mierze akcje sceniczne współgrają z muzyką, która partneruje aktorkom, określa przestrzeń, w której przebywają, czasem nawet determinuje rytm oddechu. Twórcy zrezygnowali z uprawiania aktorstwa w jego klasycznym pojęciu na rzecz bycia „tu i teraz”. Dzięki temu na oczach widza ma miejsce proces przeobrażenia aktorek. Za każdym razem proces ten przebiega nieco odmiennie. Każdy spektakl zamienia się więc w odrębną formę. Trans, którego nie da się powtórzyć.

 

Nagrody:
2017 | V Ogólnopolski Festiwal Teatralny Małych Form KARBIDKA w Siemianowicach Śląskich – III nagroda
2018 | XX Festiwal Sztuki Teatralnej w Rybniku – wyróżnienie

 

PSYCHOTEATR został założony w 2014 roku we Wrocławiu przez aktorkę Angelikę Pytel oraz filmowca Sebastiana Zakrzewskiego. Powstał z potrzeby wypowiadania się na tematy ważne i dotykające. Poszukujemy takich środków wypowiedzi, aby poruszyć odbiorów. Staramy się mówić szczerze i prosto. Wywołujemy emocje. Na tym nam zależy. Przełomowym momentem w działalności artystycznej teatru było nawiązanie współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym Pawłem Rychertem. W repertuarze PSYCHOTEATRU znajdują się autorskie spektakle Las i Uśpieni, wielokrotnie nagrodzone na festiwalach teatralnych.

TWÓRCY

Angelika Pytel (ur. 1989) – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. Absolwentka Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie oraz Studium Teatralnego im J. Osterwy w Bielsku-Białej. Zadebiutowała na II roku studiów w Figlikach w reż. Jadwigi Grygierczyk w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Prowadzi działalność artystyczną w ramach dwóch niezależnych projektów: PSYCHOTEATR i muzycznego VIOLET ULTRA, uczestnicząc w licznych festiwalach teatralnych.

Paweł Rychert (ur. 1988) – hulaka i urwipołeć. Klawiszowiec i producent, zamieszkały we Wrocławiu. Współzałożyciel zespołu Jabłonka oraz Pchełki, z którym gościł na największych polskich festiwalach muzycznych oraz grał w spektaklu duńskiego Mute Comp. Physical Theatre. Współpracował z takimi zespołami i artystami, jak Valravn, Żywiołak, Variété, Melika, Ms. No One czy PaRasSol.

Sebastian Zakrzewski (ur. 1975) – zapalony żeglarz, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz, z pasji filmowiec. Naukowo zajmował się kryminalistyką w szczególności psychologią kryminalistyczną, współtworzył pismo literackie „Lśnienie. Kultura grozy”, był wydawcą czasopisma literacko-kulturalnego „Coś na Progu. Kryminał. Horror. Opowieści niesamowite” oraz współwłaścicielem wydawnictwa Dobre Historie. W 2011 r. laureat konkursu literackiego „Gazety Wrocławskiej” na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle. W latach 2010–2016 związany z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału we Wrocławiu, gdzie prowadził autorski panel „Nauka w praktyce śledczej”. Obecnie współtworzy projekty artystyczne PSYCHOTEATR i VIOLET ULTRA, a także zajmuje się scenopisarstwem oraz reżyserią filmów dokumentalnych (Pasje, 2014; Dogadani, 2015) i fabularnych (Korepetytor, 2015 – pilot serialu, II reżyser, współpraca scenariuszowa).

Premiera: 1 lipca 2017, Centrum Kultury Wrocław-Zachód

Premiera wersji 2.0: 23 września 2018, II Dolnośląski Festiwal Teatrów Niezależnych ZWROT

Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

25 zł (norm.) i 20 zł (ulg.)

Obsada

ANGELIKA PYTEL
DIANA KOZŁOWSKA
MAGDALENA MILECKA