Click to listen highlighted text!

Samsara Disco w Berlinie

Samsara Disco na podstawie Iwanowa Antona Czechowa i Życia owadów Wiktora Pielewina w reżyserii Agnieszki Olsten została we wtorek i środę 25 i 26 maja 2010 zagrana w Berlinie podczas festiwalu Polski Express III organizowanego w ramach międzynarodowego projektu The Promised City. Wystąpiliśmy w teatrze Hebbel am Ufer w hali HAU2 o godzinie 20:30. Berlińska publiczność przyjęła spektakl dużym aplauzem.

Kuratorką festiwalu była dr Stefanie Wenner. Impreza została wsparta przez Hauptstadtkulturfond, Instytut Polski w Berlinie, Goethe-Institut w Warszawie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Instytut Adama Mickiewicza.

Polski Express jest znanym festiwalem polskiego teatru w Berlinie. Po czterech latach przerwy w ramach The Promised City odbyła się jego trzecia edycja.

Polskie myślenie o sobie uległo w ostatnim czasie radykalnym przeobrażeniom. Wstąpienie do Unii Europejskiej i wzrost gospodarczy z jednej strony oraz nastanie finansowego kryzysu z drugiej to fakty, które zmieniły oblicze społeczeństwa. Nie wszystkie jest tak proste, jak się wydawało, a do tego konieczna jest konfrontacja z przeszłością. Wiele aktualnych działań porusza nieobecne dotychczas aspekty związane z drugą wojną światową, takie jak objawy antysemityzmu wśród Polaków czy przypadki kolaboracji z Niemcami. Debata nad własną historią nie zmienia faktu poszukiwania szczęścia, które po rozstaniu z komunizmem zdaje się znajdować jedynie w kapitalizmie.

Do udziału w trzeciej edycji Polskiego Expressu zaproszono prace, które zajmują się polską historią współczesną. Prace, które sceptycznie przyglądają się kapitalistycznemu otoczeniu. Prace, które poszukują nowych środków wyrazu. Poza prezentacjami teatralnymi najważniejszych twórców współczesnego teatru w Polsce (oprócz Agnieszki Olsten i Jana Klaty także Barbara Wysocka i Krzysztof Warlikowski) zaplanowano dyskusje, projekty interdyscyplinarne, a także szereg wykładów.

Polski Express III

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!