Click to listen highlighted text!

Spektakl-wykład Wiry w Warszawie

W czwartek 15 grudnia 2011 o godzinie 19:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbył się siódmy i ostatni spektakl-wykład z cyklu „Brzozowski. Wstęp wolny”. W Wirach Stanisława Brzozowskiego w reżyserii Agnieszki Olsten wystąpili Katarzyna Bednarz oraz trzech aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu: Mirosław Haniszewski, Michał Mrozek i Wojciech Ziemiański. Wstęp był wolny.

reżyseria: Agnieszka Olsten
zdjęcia, montaż, udźwiękowienie: Karol Rakowski
muzyka: Dominik Strycharski

Brzozowski. Wstęp wolny!

Organizatorzy o projekcie:

„W literaturze polskiej XX wieku nie znajdzie się pisarza o takiej skali i powadze zainteresowań. Górował on umysłowo nad wszystkimi sławami swego czasu i to przesądza o jego wyjątkowej pozycji dzisiaj” – pisał o Stanisławie Brzozowskim Czesław Miłosz.

Dlaczego w takim razie Brzozowski – jeden z najwybitniejszych polskich teoretyków sztuki, filozof i, co często znika w cieniu jego bogatej twórczości publicystycznej, również świetny pisarz – jest wciąż tak słabo obecny w dyskusjach o polskiej kulturze?

Dlaczego „Brzozowski. Wstęp wolny”? Dlatego, że twórczość tego pisarza była nieustannym splotem sztuki i działań na rzecz społeczeństwa. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego chce tym cyklem spektakli-wykładów udowodnić, że warto do tej myśli wracać nie tylko przy pojedynczych okazjach, szukając w niej okrągłych zdań o zaangażowaniu sztuki czy zaściankowości myślenia. Warto do niej wracać podczas każdej dyskusji o polskiej kulturze, bo z wieloma sprawami postawionymi przez Brzozowskiego borykamy się do dziś.

Do współpracy zaprosiliśmy siedmioro reżyserów i reżyserek, którym oddamy do dyspozycji salę teatralną w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. W laboratoryjnych warunkach, podczas kilku dni prób będą mogli eksperymentować z konkretnymi tekstami Brzozowskiego, by efekty pracy pokazać publiczności.

 

Zobacz także: Wrocławski spektakl-wykład Sztuka i społeczeństwo w Warszawie

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!