Spotkanie przedstawicieli dolnośląskich instytucji kultury z marszałkiem województwa

W piątek 28 listopada 2014 roku o godzinie 15:00 w foyer Opery Wrocławskiej przy ul. Świdnickiej 35 odbyło się zainicjowane przez dyrektorów i przedstawicieli dolnośląskich instytucji kultury spotkanie z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim. Spotkanie dotyczyło niepokojących planów budżetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, które w 2015 roku zakładają znaczne ograniczenie finansowania podległych mu instytucji kultury.

Podczas ponaddwugodzinnego spotkania dyrektorzy doszli do porozumienia z marszałkiem Przybylskim. Dotacje dla instytucji nie będą, jak zakładano jeszcze we wtorek 25 listopada, drastycznie mniejsze od tegorocznych (we wtorek planowano zmniejszenie dotacji od 5 do ponad 30 procent). – Instytucje w 2015 roku dostaną 97 procent swojego tegorocznego budżetu – zapewnił Cezary Przybylski. – Pożyczymy brakujące pieniądze, a braki zrekompensujemy z rezerwy celowej województwa i obiecanych przez ministerstwo finansów 13 mln zł, które wynegocjowali parlamentarzyści i które trafią do samorządu w lutym lub marcu – dodał. Do 22 grudnia instytucje mają opracować projekty swoich budżetów.

Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego, podkreślał w „Gazecie Wyborczej – Wrocław”, że finansowe ustalenia nie były dla niego tak satysfakcjonujące jak deklaracja współpracy ze strony marszałka: – To pierwszy krok w stronę autonomii instytucji kultury. Mam nadzieję, że ta dziedzina życia wreszcie doczeka się ze strony urzędników uznania i przestanie być marginalizowana. Dziękuję marszałkowi – pierwszy raz od wielu lat ktoś z urzędu poważnie z nami rozmawia.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa