Sprawca Bartosza Porczyka na żywo w Radiu Wrocław

We wtorek 20 września 2011 po raz kolejny mogliśmy usłyszeć na żywo piosenki z debiutanckiej płyty Bartosza Porczyka Sprawca. Koncert odbył się o godzinie 20:00 w Sali Koncertowej Radia Wrocław (ul. Karkonoska 10). Bilety można było kupić na stronie Eventim.pl i w kasie Radia Wrocław – kosztują 60 zł (cena specjalna 55 zł po rezerwacji telefonicznej pod numerem 71 78 02 408). Teatr Polski we Wrocławiu nie prowadził rezerwacji ani sprzedaży biletów na to wydarzenie.

Sprawca to tytuł i zarazem temat autorskiej płyty Bartosza Porczyka. Pod względem tematycznym album stanowi obraz współczesnej rzeczywistości czasów konsumpcjonizmu. Zamysłem projektu jest wyśmianie popkulturowości i wszelkich chorób polskiego show biznesu. Stanowi także smutną (auto)refleksję artysty naszych czasów uwikłanego w sztukę i tęskniącego do prawdziwego człowieczeństwa. Album to coś więcej niż zbiór kilkunastu piosenek, to jedna spójna koncepcyjna całość w jedenastu odsłonach. Przewodnią ideą jest Człowiek, Artysta na smyczy popkultury. Zniewolony, kreator zadowolenia mas, dostawca przyjemności, narrator gustów… Spośród wielu swoich twarzy wytrwale szukający jednak tej jednej. Ludzkiej.

Nie brakuje także osobistego spojrzenia na drugiego ważnego bohatera wielkiego widowiska Rzezipospolitej, jakim jest jej społeczeństwo – ślepe i „dulskie”, ale jakże szczere w swojej mieszczańskiej odsłonie. Nie bez powodu autor nazywa je „mięsem”. Wrażenie chaosu panującego w tym świecie, który z godnego powoli zmienia się w cyrk życia, wydobyto dzięki różnorodności w kreowaniu oprawy muzycznej. Zarówno bowiem stylistyka tekstów, jak i muzyki dąży do żartobliwego ośmieszenia nieskomplikowanych gustów masowych i jednocześnie zaspokaja je. Autor nie pozostaje bezkrytyczny również wobec siebie. Istota człowieczeństwa i jego wartości często odsłaniana jest przez jego nieudolność.

Niezwyczajną zawartość krążka podkreśla oryginalna sesja zdjęciowa dołączona do płyty.

Płyta Sprawca była już promowana między innymi koncertem prapremierowym na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz kameralnym koncertem we wrocławskim klubie Puzzle.

 

Bartosz Porczyk - SPRAWCA

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa