Click to listen highlighted text!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziś przypada kolejny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzimy to święto z inicjatywy UNESCO od roku 1995. 23 kwietnia przyjęto umownie dlatego, że to m.in. rocznica śmierci wielkich pisarzy: Williama Shakespeare’a czy Miguela de Cervantesa.
Nie chodzi jednak o rozpamiętywanie przeszłości, ale o zachętę do czytania. Książki towarzyszą nam na każdym etapie życia, ubarwiają je, poszerzają naszą wiedzę i wrażliwość.
Bez książek trudniej by też było robić teatr. Oczywiście można, niemniej wiele premier ma swoje pierwowzory literackie. Czasem to utwory pisane specjalnie dla teatru, czasem adaptacje dzieł istniejących. W Teatrze Polskim we Wrocławiu w tym sezonie mieliśmy już okazję zmierzyć się z tekstami Beaty Majchrzak, Izaaka Babla, Tadeusza Różewicza i Alberta Camusa, a obecnie trwają prace nad przepisaną na współcześnie wersją „Ślubów panieńskich”, nad francuską komedią „Kasta la vista” oraz nad adaptacją „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Kolejne premiery w przygotowaniu. Zapraszamy nie tylko do ich obejrzenia, kiedy już będą gotowe, lecz również do sięgnięcia po książki, na podstawie których powstały.

Ciekawostką jest fakt, że podczas trwania obecnej pandemii wzrosło czytelnictwo.

nasz repertuar: https://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/
informacje o przedstawieniach: https://www.teatrpolski.wroc.pl/przedstawienia/

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!