Click to listen highlighted text!

Teatr bez barier

Dostępność

Wszystkie sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

Do głównego wejścia do budynku teatru prowadzą schody (trzy szerokie stopnie) oraz rampa podjazdowa (długość 10 metrów) dla wózków inwalidzkich. Wejście do holu kasowego przez dwie pary drzwi (szerokość 80 centymetrów), naprzeciwko nich (w odległości ok. 3 metrów) znajdują się dwie pary drzwi prowadzących do foyer.

Budynek wyposażony jest w windę osobową przystosowaną do przewozu osób niedowidzących i niewidomych (oznaczenia w alfabecie Braille’a). W kabinach windy znajduje się również interkom przywoławczy, łączący bezpośrednio z ochroną obiektu.

Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca po bokach pierwszych rzędów.

Obiekt wyposażony jest w system symultanicznego wzmacniania sygnałów i nagłaśniania sceny.

Na wszystkich trzech kondygnacjach foyer wyposażone jest w toalety dla osób niepełnosprawnych, szerokość drzwi każdej z nich wynosi 90 cm.

Scena Kameralna

Do głównego wejścia Sceny Kameralnej prowadzi oświetlony tunel o długości ok. 15 metrów i szerokości ok. 3 metrów. Na dziedzińcu teatru znajdują się schody (dwa szerokie stopnie) oraz rampa podjazdowa o długości ok. 3 metrów, prowadzące do holu kasowego.

Scena Kameralna wyposażona jest w toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych – szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 centymetrów.

Na parterze foyer nie ma różnic poziomów. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca pomiędzy rzędami IV oraz V. W razie potrzeby (grupy zorganizowane) demontowane są pierwsze rzędy.

Scena na Świebodzkim

Do wejścia do teatru prowadzą schody (trzy szerokie stopnie) oraz rampa podjazdowa o długości 3 metrów. Wejście do holu kasowego przez drzwi o szerokości ok. 90 centymetrów, a następnie do foyer przez drzwi o szerokości ok. 100 centymetrów.

Scena na Świebodzkim wyposażona jest w toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych – szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 centymetrów.

Na terenie foyer nie ma różnic poziomów. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca w pierwszym rzędzie.

Lokalizacja scen Teatru Polskiego i dojazd

Wszystkie obiekty Teatru Polskiego znajdują się w centrum miasta i są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta oraz dworcami PKS i PKP.

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego (Duża Scena) przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta, ok. 210 metrów od skrzyżowania ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego i Świdnickiej (przystanek Arkady Capitol).

Dojazd tramwajami 0L, 0P, 2, 5, 6, 7, 11, 15, 17, 20, 31, 32 oraz autobusami A, D, 114, 120 i 144.

Środki komunikacji miejskiej, których przystanki znajdują się w pobliżu Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego, kursują w kierunku większości dzielnic Wrocławia (przystanki krańcowe to m.in. cmentarz przy ul. Grabiszyńskiej, Krzyki, Dworzec Nadodrze, Biskupin, Kowale, Poświętne, Kromera, Park Południowy, Sępolno, Grabiszynek, Leśnica, Gaj, stadion przy ul. Królewieckiej, Kozanów, pl. Grunwaldzki, Centrum Hurtu przy ul. Giełdowej, al. Piastów, ul. Koszarowa, Osiedle Sobieskiego, Galeria Dominikańska, Bieńkowice, Trestno, ul. Wojszycka, ul. Kamieńskiego).

Scena Kameralna znajduje się w podwórku przy ul. Świdnickiej 28 w odległości ok. 100 metrów od Przejścia Świdnickiego (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego) i około 350 metrów od Rynku.

Dojazd tramwajami: 3, 4, 6, 7, 10, 23, 33 oraz autobusami D, K, 114 i 120.

Środki komunikacji miejskiej, których przystanki znajdują się w pobliżu Sceny Kameralnej, kursują w kierunku większości dzielnic Wrocławia (przystanki krańcowe to m.in. Pilczyce, Księże Małe, Krzyki, Kowale, Poświętne, Biskupin, Leśnica, Wrocławski Park Przemysłowy, al. Kromera, Stadion Olimpijski przy ul. Paderewskiego, cmentarz przy ul. Grabiszyńskiej, Kozanów, pl. Grunwaldzki, Osiedle Sobieskiego, Centrum Hurtu przy ul. Giełdowej, Gaj, ul. Kamieńskiego, Galeria Dominikańska, Bieńkowice, Trestno).

Scena na Świebodzkim umiejscowiona jest w prawym skrzydle dawnego Dworca Świebodzkiego (pl. Orląt Lwowskich 20c) w odległości około 160 metrów od skrzyżowania ulic Podwale i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wejście do teatru umiejscowione jest od strony ulicy Robotniczej.

Dojazd tramwajami 0L, 0P, 14, 24, 31, 32 oraz autobusami 122, 144, 149, 406 i 409.

Środki komunikacji miejskiej, których przystanki znajdują się w pobliżu Sceny na Świebodzkim, kursują w kierunku większości dzielnic Wrocławia (przystanki krańcowe to m.in. Dworzec Główny PKP, Dworzec Nadodrze, FAT, Osobowice, stadion przy ul. Królewieckiej, Gaj, Kozanów, Nowy Dwór, ul. Wojszycka, ul. Kamieńskiego, ul. Dworcowa, Port Lotniczy, Leśnica).

Wybrane kursy komunikacji miejskiej realizowane są pojazdami niskopodłogowymi, przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe rozkłady jazdy wrocławskiej komunikacji miejskiej znajdą Państwo na stronie www.wroclaw.pl/rozklady-jazdy, zaplanowanie trasy dojazdu ułatwi portal www.jakdojade.pl

Audiodeskrypcja i tłumaczenia migowe

Począwszy od sezonu 2013/2104, Teatr Polski we Wrocławiu w ramach projektu „Teatr Wyobraźni. Spektakle bez Barier”, realizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA i finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wprowadził do repertuaru spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym. Jako pierwsze zaprezentowaliśmy Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk (premiera przedstawienia z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym 3 kwietnia 2014), Dziady. Części I, II i IV oraz wiersz Upiór w reżyserii Michała Zadary (premiera przedstawienia z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących 27 maja 2014) oraz Smycz w reżyserii Natalii Korczakowskiej (premiera przedstawienia z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących 29 maja 2015). Po kilkuletniej przerwie listę tę poszerzyła Francuska niespodzianka w reżyserii Cezarego Morawskiego (premiera przedstawienia z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących 23 listopada 2018; kolejny pokaz 18 kwietnia 2019). Dostosowanie i organizacja spektakli są realizowane w ramach projektu „Kultura dla wszystkich” dofinansowanego ze środków PFRON w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.

Docelowo każde przedstawienie z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu będzie audiodeskrybowane i tłumaczone migowo.

Osoby chcące skorzystać podczas spektakli z systemu audiodeskrypcji proszone są o przyniesienie ze sobą telefonów komórkowych z radiem i zestawem słuchawkowym albo przenośnych aparatów radiowych ze słuchawkami. Teatr dysponuje ograniczoną liczbą systemów radiosłuchawkowych. Dziękujemy!

Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych

Teatr Polski we Wrocławiu będzie dokładał wszelkich starań, by wprowadzać w życie ustalenia zawarte w Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ. Pełny tekst i opracowanie Konwencji znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!