Click to listen highlighted text!

Teatr na ekranie online – Gliwickie lata Tadeusza Różewicza

26 stycznia 2021 o godzinie 18:00 zapraszamy na wyjątkowe, bo internetowe spotkanie w ramach cyklu Teatr na ekranie. Zobaczymy film dokumentalny Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego Gliwickie lata Tadeusza Różewicza.

TEATR NA EKRANIE

Spotkanie 25

26 stycznia 2021 (wtorek), godz. 18:00
Emisja YouTube: https://youtu.be/Jkm8kYgr6IA
Film będzie dostępny dla Państwa do 31 stycznia do godziny 24.00

GLIWICKIE LATA TADEUSZ RÓŻEWICZA
Film dokumentalny

Scenariusz: Maria Dębicz, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski
Zdjęcia: Mieczysław Chudzik, Andrzej Prynda
Montaż: Norbert Rudzik
Produkcja: Gliwicki Teatr Muzyczny
Premiera: 13 listopada 2009, Scena Bajka-Kino Amok w Gliwicach
Premiera TV: 28 lutego 2010, TVP2
Czas trwania: 58:21

Film dokumentalny Gliwickie lata Tadeusza Różewicza opowiada o dwudziestu latach [1948–1968] życia i twórczości poety. W Gliwicach się ożenił, na świat przyszli obaj jego synowie. W tym mieście powstały ważne w historii teatru dramaty: Kartoteka, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Grupa Laokoona, Przyrost naturalny, Stara kobieta wysiaduje. Od 1960 roku zaczęły je grać teatry polskie i zagraniczne. Powstały scenariusze filmowe, później filmy realizowane przez brata Stanisława Różewicza. Był to czas intensywnej twórczości poetyckiej. Ukazują się zbiory: Pięć poematów, Wiersze i obrazy, Równina, Poemat otwarty. Z Różewiczem nawiązują kontakty tłumacze zagraniczni. Jego utwory ukazują się w Anglii, we Włoszech, w Niemczech, w Czechach i Jugosławii. Od 1950 roku zaczyna wyjeżdżać za granicę, najpierw na Węgry, a w 1957 na Zachód. Różewicz uczestniczy w festiwalach poetyckich, w premierach swoich sztuk, odwiedza galerie sztuki i ważne ośrodki kultury.

W maju 1968 roku przeprowadza się z rodziną do Wrocławia.

Dziękujemy dyrektorowi Teatru Miejskiego w Gliwicach, Panu Grzegorzowi Krawczykowi, za bezpłatną licencję na udostępnienie filmu.

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!