26 stycznia 2021 o godzinie 18:00 zapraszamy na wyjątkowe, bo internetowe spotkanie w ramach cyklu Teatr na ekranie. Zobaczymy film dokumentalny Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego Gliwickie lata Tadeusza Różewicza.
TEATR NA EKRANIE
Spotkanie 25
26 stycznia 2021 (wtorek), godz. 18:00
Emisja YouTube: https://youtu.be/Jkm8kYgr6IA
Film będzie dostępny dla Państwa do 31 stycznia do godziny 24.00
GLIWICKIE LATA TADEUSZ RÓŻEWICZA
Film dokumentalny
Scenariusz: Maria Dębicz, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski
Zdjęcia: Mieczysław Chudzik, Andrzej Prynda
Montaż: Norbert Rudzik
Produkcja: Gliwicki Teatr Muzyczny
Premiera: 13 listopada 2009, Scena Bajka-Kino Amok w Gliwicach
Premiera TV: 28 lutego 2010, TVP2
Czas trwania: 58:21
Film dokumentalny Gliwickie lata Tadeusza Różewicza opowiada o dwudziestu latach [1948–1968] życia i twórczości poety. W Gliwicach się ożenił, na świat przyszli obaj jego synowie. W tym mieście powstały ważne w historii teatru dramaty: Kartoteka, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Grupa Laokoona, Przyrost naturalny, Stara kobieta wysiaduje. Od 1960 roku zaczęły je grać teatry polskie i zagraniczne. Powstały scenariusze filmowe, później filmy realizowane przez brata Stanisława Różewicza. Był to czas intensywnej twórczości poetyckiej. Ukazują się zbiory: Pięć poematów, Wiersze i obrazy, Równina, Poemat otwarty. Z Różewiczem nawiązują kontakty tłumacze zagraniczni. Jego utwory ukazują się w Anglii, we Włoszech, w Niemczech, w Czechach i Jugosławii. Od 1950 roku zaczyna wyjeżdżać za granicę, najpierw na Węgry, a w 1957 na Zachód. Różewicz uczestniczy w festiwalach poetyckich, w premierach swoich sztuk, odwiedza galerie sztuki i ważne ośrodki kultury.
W maju 1968 roku przeprowadza się z rodziną do Wrocławia.
Dziękujemy dyrektorowi Teatru Miejskiego w Gliwicach, Panu Grzegorzowi Krawczykowi, za bezpłatną licencję na udostępnienie filmu.
Szanowni Państwo,
W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób.
Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.
Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.