Click to listen highlighted text!

Teatr na ekranie online – Kartoteka

Od 18 do 20 czerwca 2021 w cyklu Teatr na ekranie zapraszamy na internetowy pokaz telewizyjnej Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego.

TEATR NA EKRANIE

Spotkanie 28

Dostęp online TVP VOD

od 18 czerwca 2021 (piątek), godz. 19:00 do 20 czerwca 2021 (niedziela), godz. 24:00

Tadeusz Różewicz
KARTOTEKA

Reżyseria: Konrad Swinarski
Realizacja telewizyjna: Irena Sobierajska
Scenografia: Anna Jarnuszkiewicz
Muzyka: Adam Sławiński

Obsada:
Tadeusz Łomnicki – Bohater, Bolesław Płotnicki – Starzec I, Zbigniew Skowroński – Starzec II, Jarema Stępowski – Starzec III, Henryk Borowski – Ojciec, Ryszarda Hanin – Matka, Danuta Szaflarska – Olga, Wanda Łuczycka – Tłusta kobieta, Saturnin Butkiewicz – Gruby pan, Tadeusz Pluciński – Pan z przedziałkiem, Jerzy Kaliszewski – Dziennikarz, Alicja Migulanka – Sekretarka, Jolanta Wołłejko – Dziewczyna, Jan Ciecierski – Wujek, Janusz Paluszkiewicz – Nauczyciel, Zofia Jamry – Pani, Celina Mencner – Kelnerka, Zygmunt Listkiewicz – Gość w cyklistówce, Juliusz Berger – Gość w kapeluszu

Zdjęcia: Tadeusz Roman
Kamery: Tadeusz Jeżak, Michał Szymański, Michał Stankowski
Asystent reżysera: Bożena Pijanowska
Kierownictwo muzyczne: Adam Wiernik
Opracowanie dźwiękowe: Izaak Lichtenbaum
Światło: Stanisław Białek
Charakteryzacja: Maria Zachwiej, Grażyna Thiel, Czesława Bitner, Iwona Kamińska
Kierownik produkcji: Beata Janiszewska

Produkcja: Telewizja Polska 1967
Premiera: 12 czerwca 1967
Czas trwania: 89 minut

Telewizyjną Kartotekę niemal jednogłośnie uznano za wydarzenie – reżyserię za znakomitą, rolę Łomnickiego za kreację. Sporo pozytywnych komentarzy wywołały dokrętki w plenerze. […] Na ekranie widzimy zrujnowane kamienice ulicy Grzybowskiej – w tle widać Pałac Kultury i Nauki, kościół Wszystkich Świętych, synagogę Nożyków – dziś już jest tam Osiedle za Żelazną Bramą. Niedaleko biegnie ulica Marszałkowska (gdzie zdaniem Jana Kotta mogło stać łóżko Bohatera). Blisko do centrum, wiele osób mogło się tam przyplątać. Nawet reżyser – to ten mężczyzna, który pod oknem macha na Dziewczynę.

Paweł Płoski, Gdyby Pan „Kartotekę” robił…, TEATR. RÓŻEWICZ, Narodowy Instytut Audiowizualny, 2011

Spektakl w reżyserii Konrada Swinarskiego uważany jest za niemal wzorcową inscenizację dramatu Tadeusza Różewicza. Złota Setka Teatru Telewizji.

Na zdjęciu: Tadeusz Łomnicki i Tadeusz Różewicz w Teatrze Polskim we Wrocławiu 3 czerwca 1987 roku po prezentacji Kartoteki z Teatru Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie. Fot. Adam Hawałej

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!