We wtorek 19 lutego 2019 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej w ramach cyklu wydarzeń pod hasłem Teatr na ekranie (dawniej Opowieść teatralna T[pl) pokazaliśmy adaptację opowiadania Raymonda Chandlera Świadek oskarżenia w reżyserii Marka Piestraka. Bilety w cenie 5 zł w kasach Teatru Polskiego.

Szesnaste spotkanie:

Pokaz spektaklu Teatru Telewizji

Raymond Chandler
ŚWIADEK OSKARŻENIA

Przekład: Michał Ronikier
Scenariusz i reżyseria: Marek Piestrak
Scenografia: Wojciech Jankowiak, Michał Jędrzejewski
Reżyseria telewizyjna: Cezary Łagiewski
Zdjęcia: Wojciech Rawecki, Janusz Sozański

Obsada:
Mieczysław Janowski (Philip Marlowe), Ewa Pokas (Panna Glenn), Stanisław Igar (Frank Dorr), Zbigniew Lesień (Lon Harger), Igor Przegrodzki (Prokurator Feanweather), Zygmunt Bielawski (Bernie Ohls), Bolesław Abart (Canales), Eugeniusz Kujawski (Tom Sneyd), Ryszard Kotys (Beasley), Tadeusz Skorulski (Dyspozytor), Edwin Petrykat (Barman), Marian Gańcza (Siwy), Halina Skoczyńska (Recepcjonistka), Andrzej Bielski (Krupier)

Emisja spektaklu w TVP: 11 grudnia 1980

Czas: 76 minut

Świadek oskarżenia – trzecie opowiadanie napisane przez Chandlera (1934 r.), w którym po raz pierwszy pojawia się Philip Marlowe. I od razu robi się niepowtarzalnie. Tu nie chodzi tylko o wątek kryminalny, ale jeszcze o styl. Ktoś napisał, że czytał lepsze kryminały; ja też, ale Chandlera można by było czytać z wypiekami na twarzy, nawet jakby przez pół książki nic się nie działo ze śledztwem. Nikt nie potrafi tak manewrować autoironią, cynizmem, a jednocześnie wrażliwością głównego bohatera.

geokuba, [fragment opinii czytelnika], lubimyczytac.pl

:
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa