Teatr Polski w ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru 2013

Teatr Polski we Wrocławiu włączył się w roku 2013 w ogólnopolską akcję Dotknij Teatru. W środę 27 marca 2013 można było wziąć udział w wydarzeniach zaplanowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, a zatem w premierze prasowej Dzieci z Bullerbyn (Scena Kameralna, godz. 14:00), Maglu teatralnym z Krystianem Lupą (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, godz. 17:00) oraz spektaklu Titus Andronicus (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, godz. 20:00).

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru  i widzów. Między 18 a 28 marca 2013 widzowie 45 miast w 16 województwach mogą wziąć udział w specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach czy happeningach. Dzięki temu widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami. To najszersza interdyscyplinarna forma obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w kraju.

Po raz pierwszy Dotknij Teatru odbyło się w Łodzi w 2010 roku. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a liderem i koordynatorem – Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. W 2012 roku dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego z Warszawy akcja rozszerzyła się pod wspólną nazwą, a łódzkie założenia ideologiczne i programowe wcielili w działanie partnerzy z kraju. Dotknij Teatru zorganizowano w czterech województwach łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W tym roku Dotykać Teatru będziemy niemal w całej Polsce – teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni z 16 województw przygotowali ponad 500 wydarzeń. Koordynacji ogólnopolskiej podjęto się w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi oraz Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

W edycji 2013 udział biorą: Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krasnystaw, Lublin, Łomża, Łódź, Opole, Ornontowice, Poznań, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlec, Sosnowiec, Supraśl, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wodzisław Śląski, Wrocław, Zabrze, Zakopane, Zielona Góra.

 

Dotknij Teatru - 2013 - plakat

Dotknij Teatru - 2013 - logo

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa