Teatr Polski w ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru 2014

Teatr Polski we Wrocławiu już po raz drugi włączył się w ogólnopolską akcję Dotknij Teatru. Od czwartku 27 marca do środy 2 kwietnia 2014 można było wziąć udział w wydarzeniach zaplanowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: premierze Stand_up Witkacego, prelekcji o muzyce w teatrze, projekcji spektaklu Złowiony – rekonstrukcje, wieczorze ze współczesną poezją śpiewaną, Małym Maglu sztuk o roli dramaturga w teatrze, Czytaniu dla dzieci oraz wystawie Świeża Krew.

Teatr Polski zorganizował wokół Dotknij Teatru szereg wydarzeń pro publico bono.

Szczegółowy program:

czwartek 27 marca 2014
• 10 wejściówek na Stand_up Witkacy – premiera – reż. Wiesław Cichy (godz. 18:00, Scena Kameralna)
Wejściówki do odebrania w kasie Sceny Kameralnej na hasło: Dotknij Teatru
UWAGA!!! Kto pierwszy, ten lepszy!

sobota 29 marca 2014 (w koprodukcji z Klubem Firlej)
• Dolnośląska Giełda Fonograficzna (godz. 13:00–15:00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56)
• Projekcja spektaklu Złowiony – rekonstrukcje – reż. Jerzy Grzegorzewski + prelekcja Niny Karniej „Muzyka w teatrze: Złowiony – rekonstrukcje 1994, Dziady 2014″ (godz. 17:30, Klub Firlej)
• Wieczór ze współczesną poezją śpiewaną + rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego; zagrali: Paide, Hanjan i Ariaman, a po koncertach Song Sesja, czyli improwizowana piosenka literacka (godz. 19:00, Klub Firlej)

poniedziałek 31 marca 2014
Czytanie dla dzieci – Mały Książę – reż. Marzena Sadocha (godz. 11:00, Scena Kameralna)
Mały Magiel sztuk – Dramaturg w teatrze – rozmowa z Piotrem Rudzkim (godz. 11:00, Scena na Świebodzkim)

wtorek 1 i środa 2 kwietnia 2014
• Wystawa Świeża Krew (przed spektaklami Kronosu, foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego)

 

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Przez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performanse, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

W tym roku między 27 marca a 6 kwietnia 2014 odbyło się ok. 685 wydarzeń, w których brały udział 172 podmioty. Widzowie 45 miast w 16 województwach mogli wziąć udział w specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach czy happeningach. Dzięki temu widzowie poznawali teatr od kuchni, a artyści dzielili się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami. To najszersza interdyscyplinarna forma obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w kraju. Koordynatorem prac w ramach akcji na Dolnym Śląsku był Teatr Polski we Wrocławiu. Do współudziału zgłosiły się instytucje kultury oraz domy kultury w całym województwie.

Po raz pierwszy Dotknij Teatru odbyło się w Łodzi w 2010 roku. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a liderem i koordynatorem – Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. W roku 2012 dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie akcja rozszerzyła się pod wspólną nazwą, a łódzkie założenia ideologiczne i programowe wcielili w działanie partnerzy z kraju. Dotknij Teatru zorganizowano w czterech województwach łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W tym roku, podobnie jak w 2013, Dotykać Teatru będziemy niemal w całej Polsce – teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni z 16 województw przygotowali niemal 700 wydarzeń. Koordynacji ogólnopolskiej podjęto się w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi oraz Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

W edycji 2014 udział wzięły: Aleksandrów Łódzki, Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Chrzanów, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Józefów, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Kraków, Krasnystaw, Legnica, Lublin, Łomża, Łódź, Opole, Płock, Poznań, Radomsko, Rzeszów, Siedlec, Słupsk, Sosnowiec, Suchy Las, Supraśl, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wodzisław Śląski, Wrocław, Zabrze, Zakopane.

 

Dotknij Teatru - 2014 - logo

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa