Między czwartkiem 27 a niedzielą 30 marca 2014 w Kinie Nowe Horyzonty odbywał się MIASTOmovie: wro – przegląd filmów dokumentalnych opisujących problemy współczesnych metropolii, który stał się punktem wyjścia do dyskusji na temat kondycji polskich miast. Obok filmów i debat integralną częścią projektu były również interwencje w przestrzeń publiczną – akcje artystyczne, odwołujące się do palących miejskich problemów. Jednym z partnerów części artystycznej MIASTOmovie: wro jest Teatr Polski we Wrocławiu.

W czwartek 27 marca 2014 o godzinie 17:00 otwarta została instalacja laureata tegorocznej nagrody WARTO w kategorii Sztuki wizualne Krystiana „Trutha” Czaplickiego Srebrne oczy, srebrne zły, która pojawiła się w odizolowanej przestrzeni Wrocławia: w podwórzu Sceny Kameralnej Teatru Polskiego przy ul. Świdnickiej 28. Będzie ona dostępna dla odwiedzających do wtorku 15 kwietnia 2014.

Tyły Sceny Kameralnej Teatru Polskiego według przekazywanych informacji pełniły niegdyś funkcję rzeźni, domu publicznego, kina, a dziś są magazynami, w których przechowywana jest scenografia. Ukryte pod ziemią bunkry, opuszczone piwnice stanowią podłoże dla rzeźby, która zdaje się z nich wyrastać. Praca „Trutha”, przypominająca powszechne w mieście stojaki, standy reklamowe, mierzy się z przeszłością naszego otoczenia, historią Wrocławia – jest „pozostałością” po znaku, śladem po informacji o potencjalnych wydarzeniach, które mogły się w danym miejscu rozegrać. Niedostępne podwórko jest zatem symbolem przestrzeni miejskiej w ogóle, mającej nieskończone ilości historii, skojarzeń i wspomnień.

Krystian „Truth” Czaplicki – urodzony we Wrocławiu w 1984 roku. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzących rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie, Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely’ego w Budapeszcie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu czy Moskwy. Laureat nagrody WARTO 2014.

 

Organizatorem MIASTOmovie: wro były Wrocławska Fundacja Filmowa we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty. Impreza odbywała się pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami części artystycznej MIASTOmovie: wro były BWA Wrocław i Teatr Polski we Wrocławiu. Jej kontynuacją były również muzyczne wydarzenia towarzyszące odbywające się w klubie Cocofli.

 

Krystian "Truth" Czaplicki - instalacja "Srebrne oczy, srebrne zły"

Krystian "Truth" Czaplicki - instalacja "Srebrne oczy, srebrne zły"

Krystian "Truth" Czaplicki - instalacja "Srebrne oczy, srebrne zły"

MIASTOmovie: wro 2014

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa