Teatr Polski we Wrocławiu wysoko w podsumowaniach sezonu 2012/2013

Po raz kolejny dokonania artystyczne Teatru Polskiego we Wrocławiu znalazły swe odzwierciedlenie w krytycznych podsumowaniach sezonu. Nasze przedstawienia i role naszych aktorów wysoko ocenili Bartłomiej Miernik, Mike Urbaniak, redakcja serwisu Teatr dla Was oraz Tomasz Miłkowski.

Serię podsumowań rozpoczął 12 lipca 2013 na swoim blogu miernikTeatru Bartłomiej Miernik. W części poświęconej najlepszym aktorom wymienił Marcina Pempusia i Andrzeja Kłaka:

Marcin Pempuś – to nie Kurt Cobain. To dialog z tą postacią w Courtney Love z T. Polskiego we Wrocławiu. Ogromny plus za śpiew, za to, że nie imituje wokalisty Nirvany, a nadaje postaci własny rys. Tworzy postać kompletną, dopracowaną we wszystkich elementach, jednorodną. W ruchu, geście, głosie to Cobain w wersji Pempusia.

Andrzej Kłak – w O dobru z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. Jest niesamowicie przekonujący w postaci Bernsteina. Umiera na raka, pokazuje zdjęcie rentgenowskie, prosi o pomoc. Rola życia? Równie świetny w Courtney Love jako jeden z członków zespołu Nirvana”.

Osiem dni później pojawiła się kolejna część, tym razem o najlepszych aktorkach. Tu Bartłomiej Miernik wskazał na Katarzynę Strączek i Agnieszkę Kwietniewską:

Katarzyna Strączek – Courtney Love, główna postać przedstawienia w reż. Moniki Strzępki, granego na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu. Dotychczas nie widziałem lepszej roli muzycznej, śpiewanej w polskim teatrze dramatycznym. Strączek wraz z Pempusiem grającym Cobaina tworzą zgrany duet. A to, jak ta aktorka śpiewa, jak perfekcyjnie brzmią piosenki The Hole w jej wykonaniu – to klasa mistrzowska.

Agnieszka Kwietniewska – aktorka, która już niczego nie musi udowadniać. Lekkość, z jaką gra Amy Winehouse, a jednocześnie smutek, rozpacz kobiety uzależnionej w O dobru. Cudowna jest również w Courtney Love. Oba w reż. Moniki Strzępki”.

24 lipca 2013 podsumowanie na blogu Pan od kultury zamieścił pod znaczącym tytułem Crème de la crème Mike Urbaniak. Za najlepszy teatr uznał on Teatr Polski we Wrocławiu, w gronie najlepszych spektakli wymienił Courtney Love Pawła Demirskiego oraz KLINIKEN / miłość jest zimniejsza… wg Larsa Noréna i Anki Herbut, a w gronie najlepszych reżyserów znalazła się Monika Strzępka (Courtney Love), najlepsze scenografie zaprojektowali według niego Piotr Choromański i Łukasz Twarkowski (KLINIKEN / miłość jest zimniejsza…), Michał Korchowiec (Courtney Love) oraz Justyna Łagowska (Titus Andronicus wg Williama Shakespeare’a i Heinera Müllera), najlepszą muzykę skomponował Bogumił Misala (KLINIKEN / miłość jest zimniejsza…), najlepszymi aktorkami zostały Katarzyna Strączek w Courtney Love, Agnieszka Kwietniewska w Courtney Love oraz Halina Rasiakówna w KLINIKEN / miłość jest zimniejsza…, najlepszymi aktorami – Andrzej Kłak w Courtney Love i Marcin Pempuś w Courtney Love, a najlepszy spektakl dla dzieci to Dzieci z Bullerbyn wg Astrid Lindgren.

30 lipca 2013 sezon podsumowała również redakcja serwisu Teatr dla Was w składzie: Anita Nowak, Aleksandra Sowa, Ewelina Szczepanik, Wiesław Kowalski, Szymon Spichalski i Karol Suszczyński. Typując najlepszych, wskazała na Teatr Polski we Wrocławiu: za najlepszy spektakl uznała Filokteta Sofoklesa, tytuł najlepszego reżysera przypadł Barbarze Wysockiej (Filoktet), autorką najlepszej scenografii została Justyna Łagowska (Titus Andronicus), a najlepszym aktorem okrzyknięto Marcina Czarnika w Filoktecie.

Wreszcie 26 sierpnia 2013 na łamach tygodnika „Przegląd” (2013 nr 35) ukazało się podsumowanie Tomasza Miłkowskiego, który zajmował się wprawdzie przede wszystkim inscenizacjami warszawskimi, niemniej jeden z nielicznych wyjątków uczynił dla Filokteta Sofoklesa w reżyserii Barbarze Wysockiej. Krytyk uznał to przedstawienie za najlepszą z ostatnich produkcji Teatru Polskiego we Wrocławiu i umieścił je w gronie dwunastu najlepszych spektakli sezonu.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa