We wtorek 27 marca 2012 z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszono laureatów dorocznych nagród marszałka województwa dolnośląskiego za najciekawsze dokonania teatralne w roku 2011 w teatrach Dolnego Śląska. Doceniono dwa przedstawienia Teatru Polskiego we Wrocławiu: Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty oraz Tęczową Trybunę 2012 Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. To pierwsze uznano za Najlepszy spektakl roku 2011, to drugie za Najciekawsze wydarzenie teatralne roku 2011. Oprócz tego triumfował aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Mariusz Kiljan (Najciekawsza rola męska roku 2011), którego uhonorowano za rolę Wiktora Frankensteina, zagraną w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Pozostali zwycięzcy to: Marcin Liber za III Furie z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (Najlepsza reżyseria roku 2011), Joanna Gonschorek za rolę Danuty Mutter/Stefanii Mutter w tym samym przedstawieniu (Najciekawsza rola kobieca roku 2011) oraz Weronika Szczawińska za spektakl Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych (Najlepsza dramaturgia roku 2011).

Nagrody przyznała koordynowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu kapituła, w której skład weszli dziennikarze i krytycy teatralni.

W tym roku, podobnie jak rok temu, nie będzie ogólnośrodowiskowej uroczystości, a nagrody zostaną wręczone w poszczególnych teatrach. Nagrodzone spektakle otrzymają pamiątkowy dyplom i statuetkę, a aktorzy, reżyser i dramaturżka także nagrody finansowe. Nagroda dla Mariusza Kiljana zostanie wręczona w piątek 20 kwietnia 2012 przez pełnomocnika marszałka ds. dialogu ze środowiskami twórczymi i artystycznymi regionu Edwina Petrykata przed spektaklem Frankenstein, a nagrody dla twórców przedstawień Teatru Polskiego we Wrocławiu dzień później po 50. spektaklu Utworu o Matce i Ojczyźnie.

O nagrodach można przeczytać na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Międzynarodowy Dzień Teatru 2012

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa