Click to listen highlighted text!

Tekst o Matce Teresie od Kotów wygrywa Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającego młodych krytyków filmowych, w składzie: Darek Arest, Michał Chaciński, Paweł T. Felis, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 107 uczestników postanowiło na posiedzeniu we wtorek 24 maja 2011 przyznać Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł Marcinowi Adamczakowi za tekst o debiutanckim filmie Pawła Sali Matka Teresa od Kotów, w którym tytułową rolę zagrała Ewa Skibińska. „Za szerokość kontekstu, w jakim umieszcza opisywane filmowe zjawiska, oraz różnorodność interpretacji, sumujących się w wyrazisty pogląd na kształt współczesnego kina”. Nagrodzony tekst można przeczytać TUTAJ (pierwodruk: „Odra” 2010 nr 11).

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka zainicjowany został w 1994 roku przez Piotra Łazarkiewicza, grono przyjaciół zmarłego w 1993 roku krytyka oraz redakcję nieistniejącego już miesięcznika „Reżyser”, ukazującego się jako wkładka do miesięcznika „Kino”. Fundatorem nagród była Telewizja Polska oraz kilka innych organizacji związanych z filmem, wydawcy i dystrybutorzy. Sześć pierwszych edycji miało swój finał podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. W skład jury wchodzili m.in. Piotr Łazarkiewicz (przewodniczący), Janusz Zaorski, Jerzy Górzanski, Andrzej Werner, Tadeusz Sobolewski, Anna Osmólska-Mętrak, Jerzy Kapuścinski, Jarosław Sander. Począwszy od pierwszej edycji, do składu jury zapraszani byli kolejni laureaci, w związku z czym utworzyła sie Kapituła Nagrody. Część dawnych jurorów już nie pracuje, do grona jurorów dołączył natomiast prof. Marek Hendrykowski z Zakładu Filmu i Telewizji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilku lat nagrodę wręcza się podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu – w tym roku nastąpi to w poniedziałek 25 lipca 2011.

Marcin Adamczak (ur. 1980) ukończył kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. W latach 90. autor filmów offowych. Pisuje głównie w „Odrze”. Ostatnio wydał książkę Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku (wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2010). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2010 i 2011). Wcześniej trzykrotnie wyróżniony w Konkursie o Nagrodę im. K. Mętraka (2008–2010).

 

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!