Click to listen highlighted text!

Teresa Sawicka, Edwin Petrykat i Andrzej Wilk wspominali Helmuta Kajzara

W niedzielę 25 listopada 2012 od godziny 17:00 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbywał się cykl wydarzeń pod hasłem Helmut Kajzar – ciąg dalszy. Wzięli w nich udział aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (a członkowie zespołu artystycznego Teatru Współczesnego w czasach, kiedy pracował tam Helmut Kajzar) Teresa Sawicka, Edwin Petrykat i Andrzej Wilk.

Program spotkania:

♦ godz. 17:00, Duża Scena – Wierzę w tę taśmę – projekcja filmu dokumentalnego Pauli Kajzar (2008).

PRZERWA

♦ godz. 18:30, Scena na Strychu – Sceny dla Helmuta – performans/instalacja Krzysztofa Zarębskiego, jednego z pierwszych polskich performerów, malarza, rzeźbiarza, scenografa, współtwórcy spektakli Kajzara, z udziałem Aleksandry Dytko, Edwina Petrykata i Teresy Sawickiej; muzyka – Piotr Moss; współpraca – Leszek Fidusiewicz, Bajka Tworek.
Krzysztof Zarębski: W „Scenach dla Helmuta” nawiązuję do jego sztuki „Rycerz Andrzej”. Zobaczymy podobne materiały: wodę, rośliny, zwierzęta i przedmioty codziennego użytku. Powstaną nowe „strefy kontaktu” Słodkiego Wędkarza, Słodkiego Trutnia/Masażysty – nowe erotematy na scenie meta-codzienności. Scena finałowa będzie próbą metafizycznego zbliżenia do głosu Helmuta Kajzara.

♦ godz. 19:00, Scena na Strychu – Strefy kontaktu. Kajzar – Zarębski – rozmowa Marcina Kościelniaka z Krzysztofem Zarębskim. Marcin Kościelniak jest autorem monografii Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara oraz redaktorem tomu pism Kajzara Koniec półświni. Wybrane utwory i teksty o teatrze, które to książki w tym roku ukażą się w wydawnictwie Korporacja Ha!art. Rozmowie towarzyszyć będzie projekcja zdjęć Jochena Melziana i Cezarego Chrzanowskiego z akcji teatralnych Kajzara – Zarębskiego.

PRZERWA

♦ godz. 20:00, Duża Scena – Helmut Kajzar – ciąg dalszy – instalacja aktorsko-medialna w reżyserii Teresy Sawickiej, z udziałem współpracowników Kajzara: Bolesława Abarta, Elżbiety Golińskiej, Zdzisława Kuźniara, Marleny Milwiw, Edwina Petrykata, Teresy Sawickiej i Andrzeja Wilka. Kamera – Sabin Kluszczyński.
Teresa Sawicka: Na scenie spotka się siedmioro aktorów, którzy współpracowali z Helmutem Kajzarem jako reżyserem i dramaturgiem. Wiemy z pierwszej ręki, co Helmut rozumiał pod pojęciem teatru meta-codziennego. 25 listopada o 20:00 będziemy próbowali oddać mu głos. To nie my będziemy opowiadali o nim, ale on będzie opowiadał o nas. Taki mamy plan.
Najbliższa moim wyobrażeniom o teatrze meta-codziennym jest sztuka Kajzara „Villa dei Misteri”. Sięgnęliśmy więc po teksty jej bohaterów. Chcemy także dokonać retrospekcji poetyckiej – przedstawić literackie relacje Helmuta Kajzara związane z realizacjami jego własnych spektakli oraz dramatów jego autorstwa wystawianych przez innych reżyserów.
Nasze spotkanie można będzie oglądać także okiem kamery…

w każdej przerwie w foyer
Samoobrona. Czyta Helmut Kajzar – prezentacja zapisu audio (ok. 1981) z archiwum Jolanty Lothe i Pauli Kajzar, który stanowi uzupełnienie tomu pism Helmuta Kajzara Koniec półświni. Wybrane utwory i teksty o teatrze, wydanego nakładem Korporacji Ha!art.

czas: 4 godziny [z przerwami], cena biletu: 10 zł

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!