Ari Behn – Treningstime

przekład – Ewa Partyga

reżyseria – Anna Ilczuk

obsada: Halina Rasiakówna, Mariusz Kiljan, Michał Mrozek, Per Bogstat Gulliksen (gościnnie)

międzynarodowy festiwal „Strefa: Norwegia”

Lydia Behrens jest słynną aktorką, która przygotowuje się do powrotu na scenę po dłuższej przerwie w występach. Anton Sommerfeldt, jej mąż-milioner, wynajął żonie trenera osobistego. O umówionej porze w ich eleganckim domu zjawia się barczysty Kevin. Kevin pracuje wprawdzie w klubie fitness, ale zawód trenera zdobył w więzieniu, w którym odsiadywał wyrok. Co więcej, obu mężczyzn łączą jakieś porachunki z przeszłości. Czy Kevin ma rzeczywiście pomóc Lydii wrócić do formy fizycznej, czy też Anton zlecił mu coś innego? A może Kevin został wynajęty, by Lydia mogła wypróbować swe aktorskie chwyty i sprawdzić, czy wciąż potrafi być przekonująca na scenie? Czy Kevin jest tylko pionkiem w grze między sfrustrowanymi małżonkami, czy też ma swój własny plan?

W pełnej burleski i przesady czarnej komedii Ariego Behna gra pozorów trwa do samego końca. Kto z kim jest w zmowie? Kto wygra tę grę, a kto stanie się jej ofiarą? Gdzie jest granica między teatrem a rzeczywistością?

Ari Mikael Behn, właściwie Ari Mikael Bjørshol – pisarz, dramaturg, barwna postać norweskiej kultury. Zadebiutował w 1999 zbiorem opowiadań Trist som faen, który spotkał się z przychylnością krytyków i czytelników i został przetłumaczony na kilka języków. Jego kolejne książki to powieści Bakgård oraz Entusiasme og raseri – powieść z kluczem, w której autor opisał wiele znanych osób ze świata mediów. Interesuje się również projektowaniem mody i sztuki użytkowej. Wraz z projektantem Baronem von Bulldogiem wylansował kolekcję smokingów. Zaprojektował też serwis porcelanowy o nazwie Peacock. Treningstime jest debiutem dramaturgicznym tego artysty. Sztuka nie była jeszcze wystawiana, a jej czytanie w ramach festiwalu „Strefa: Norwegia” jest prapremierą światową. Prywatnie Behn jest mężem księżniczki norweskiej Marty Ludwiki, mają trzy córki.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa