Click to listen highlighted text!

Witkacy. Pamiętamy

Profesor Janusz Degler, wybitny znawca Witkacego, reżyser Jacek Bunsch, Małgorzata Sady – themersonistka, Marek Średniawa – przedstawiciel Instytutu Witkacego i redakcji pisma „Witkacy!” – byli gośćmi wtorkowego spotkania w ramach naszego cyklu Teatr na ekranie. W wydarzenie zaangażowała się Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych – dziękujemy za pomoc pani Anecie Ługowskiej, kierowniczce biblioteki PJATK, która niestety z przyczyn niezależnych nie mogła do nas dotrzeć.

Wieczór prowadziła Maria Dębicz, a pomysłodawczynią wydarzenia oraz cyklu Teatr na ekranie jest Elżbieta Małecka.

W związku z 80. rocznicą śmierci Witkacego, na Scenie Kameralnej, 24 września odbył się wieczór upamiętniający tego wielkiego artystę. Widzowie wzięli udział w dyskusji, obejrzeli spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Jacka Bunscha z 1993 roku pt. „Gyubal Wahazar” oraz film autorstwa rosyjskiego artysty Iwana Gorszkowa pt. „Stanisław Ignacy Witkiewicz GYUBAL WAHAZAR” inspirowany dramatem  Witkacego, zrealizowany w technice animacji poklatkowej.

Całości towarzyszyła wystawa archiwalnych materiałów ze spektakli opartych na sztukach Witkiewicza, zrealizowanych do tej pory w naszym teatrze.

Profesor Janusz Degler o Witkacym:

Nie ma bardziej współczesnego pisarza od Witkacego. Jest jak kameleon, zmienia się w zależności od kontekstu społecznego, politycznego, artystycznego, ale ciągle jest aktualny. Jego profetyzm spełnia się w różnych okresach, i różnych dziedzinach. Żaden artysta nie ma takiej siły, jak on. Cały czas dorastamy do Witkacego i coraz bardziej go odkrywamy. Coraz bardziej czujemy się w pewien sposób jego dłużnikami. Wiele rzeczy nam wyjaśnia, wiele zjawisk przewidział. To jest jego wielka siła.

zdjęcia Tobiasz Papuczys

:
Back

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!