Click to listen highlighted text!

Wrocław w Brazylii!

Wycinka Holzfällen – spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu był prezentowany na piątej edycji festiwalu Mostra Internacional de Teatro w São Paulo w Brazylii. Pokazy sztuki w reżyserii Krystiana Lupy to efekt współpracy wrocławskiej placówki z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie.

To nie pierwsza wizyta Wycinki Holzfällen w Ameryce Południowej. Spektakl na początku roku prezentowany był bowiem w Chile. Wcześniej z kolei obejrzeć go mogli widzowie w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i Czechach.

Pokazy w São Paulo zaplanowano na 2–4 marca 2018. Kolejne dni zajęły warsztaty dla młodych twórców teatralnych prowadzone przez reżysera spektaklu Krystiana Lupę. 10 marca o godzinie 20:00 na deskach teatru Sesc Pinheiros odbyła się rozmowa otwarta z udziałem Lupy oraz aktorki Juliany Galdino i Luiza Felipe Reisa, krytyka teatralnego w dzienniku „O Globo” z Rio de Janeiro.

Partnerami wydarzenia byli Teatr Polski we Wrocławiu, Instytut Adama Mickiewicza, portal culture.pl i Casa da Polônia – Casa Sanguszko de Cultura Polonesa w São Paulo.

Wycinka Holzfällen przedstawia artystyczną kolację dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą. Impreza przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. Zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie na „wolność” wypowiedzenia skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. Niegdysiejsza bohema energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady. Przedstawienie jest radykalną podróżą w głąb dzisiejszego świata, pod powierzchnię społecznych form i kulturowych konwenansów w poszukiwaniu tego, co dopiero majaczy na horyzoncie. Spektakl dotyka problemów wolności, która w naszym życiu wydaje się tylko mirażem, i zniewolenia, będącego naturalną cechą kondycji człowieka. A w tym pytania o artystów i ich rolę w dzisiejszym świecie.

 

O naszym przedstawieniu na stronie festiwalu

 

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!