W czwartek 12 lutego 2015, w 150. rocznicę urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera, odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Kazimierz Przerwa-Tetmajer i jego największe życiowe pasje. Spotkanie poprowadziła dr hab. Justyna Bajda – literaturoznawczyni i historyczka sztuki, adiunkt w Zakładzie Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaprosiliśmy na Scenę Kameralną o godzinie 11:00.

<!–

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacje: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl

–>

 

Justyna Bajda

Kazimierz Przerwa-Tetmajer i jego największe życiowe pasje

 

Spotkanie zostanie poświęcone przybliżeniu słuchaczom sylwetki Kazimierza Przerwy-Tetmajera nie tylko jako poety-dekadenty i twórcy Na skalnym Podhalu, ale też wielkiego miłośnika natury i sztuki, a przede wszystkim człowieka swojej epoki.

Poeta, uznawany za jednego z głównych przedstawicieli poezji Młodej Polski, z czasem przestał się czuć „wykładaczem serc” pokolenia przełomu XIX i XX wieku. Dlaczego się tak stało? Jak sam postrzegał swoich rówieśników i czasy, w których żył? Czy zgadzał się z głównymi hasłami epoki? Kim się czuł, z czym się utożsamiał?

Spotkanie pozwoli zastanowić się nad tymi i wieloma innymi pytaniami, sytuującymi Kazimierza Tetmajera w szerokim kontekście barwnego świata epoki fin de siècle’u – jego literatury, sztuki, wybitnych osobowości, życia społecznego i prywatnego, a także wielkich miłości poety i nieudanych związków, radości i dramatów jego długiego życia.

Wykładowi będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna dotycząca samego poety, ale też czasów, w których żył i tworzył.

Serdecznie zapraszam!

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa