Wszechnica Teatralna 14-02-2009

godz. 12.00

Panel dyskusyjny: „Po co dramaturg w teatrze?”

Goście panelu:

Paweł Łysak – reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, University of Toronto oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Od 2006 roku dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W latach 2000-2003 wicedyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Razem z Pawłem Wodzińskim przetlumaczyli Shopping and Fucking Marka Ravenhilla oraz Zbombardowanych Sarah Kane. Laureat nagród na festiwalach teatralnych w Kaliszu, Szczecinie, Brześciu (Białoruś), Kontakt w Toruniu, Sopocie. Laureat Medalu Młodej Sztuki (Poznań 2002) i Paszportu „Polityki” za rok 2008.

Wojciech Klemm – reżyser teatralny. Skończył studia reżyserskie w Akademii Ernsta Bunscha w Berlinie. Po studiach pracował jako reżyser w Austrii i Niemczech (wystawiał m.in. teksty G. Taboriego i B. Friela). Od 2002 roku jest asystentem Franka Castorfa. Od roku 2007 dyrektor artystyczny Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego im. C. K. Norwida.


godz. 13.00

Wykład Marka Oleksego o Henryku Tomaszewskim

Henryk Tomaszewski – założyciel, dyrektor i kierownik artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy, aktor, mim, tancerz, choreograf, reżyser. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, rozpoczął w Krakowie naukę równocześnie w Studiu Dramatycznym Iwona Galla i szkole tanecznej Feliksa Parnella. W roku 1948 został zatrudniony na stanowisku tancerza-solisty w Operze Wrocławskiej, gdzie obok czołowych partii charakterystycznych, reżyserował ruch w przedstawieniach dramatycznych i opracowywał kilka solowych tańców estradowych. Za jedną z tych prac, Pianistę, bardziej kompozycję pantomimiczną niż baletową, został nagrodzony srebrnym medalem na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie (1955). Do najwybitniejszych osiągnięć Henryka Tomaszewskiego zaliczają się między innymi: Płaszcz, Poczta, Dzwonnik z Notre-Dame, Ziarno i skorupa, Ogród miłości, Suknia, Labirynt i Bagaże. Laureat Nagrody im. Konrada Swinarskiego – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1998/1999, za reżyserię spektaklu Traktat o marionetkach von Kleista w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Marek Oleksy – największa gwiazda Pantomimy Tomaszewskiego ostatnich dwudziestu lat. Był m.in. Hamletem w Hamlecie, Powracającym synem w Synu marnotrawnym czy Księciem w Kaprysie, a przez kilka lat także wicedyrektorem teatru.


godz. 14.00

Projekcja Syna marnotrawnego w reż. H. Tomaszewskiego

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa