Wszechnica Teatralna 14-03-2009

godz. 14.00

Wykład dr Magdaleny Chlasty-Dzięciołowskiej: Lalka Bolesława Prusa a spektakl Wiktora Rubina

Magdalena Chlasta-Dzięciołowska – ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalista od literatury XIX-wiecznej. Publikowała w „Notatniku Teatralnym”.


godz. 15.00

Spotkanie z aktorem Bartoszem Porczykiem

Bartosz Porczyk – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od listopada 2006 roku aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu. W filmie zadebiutował we wrześniu 2004 roku rolą poety Leona Stroińskiego w filmie Ku potomnym w reż. Antoniego Krauzego. Dwa lata później zargał rolę rosyjskiego szpiega w filmie Dywersant w reż. Wasilija Zajcewa. Następnie oglądaliśmy go również w serialach: M jak Miłość, Rodzinka, Fala zbrodni, Barwy szczęścia. W listopadzie 2006 roku na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się prapremiera polska jego autorskiego spektaklu pt. Smycz w reżyserii Natalii Korczakowskiej z muzyką i aranżacją Łukasza Damrycha. Za ten spektakl otrzymał szereg nagród. W Teatrze Polskim wystąpił również w przedstawieniu Agnieszki Olsten LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa, w Sprawie Dantona Jana Klaty oraz w Cząstkach elementarnych i Lalce Wiktora Rubina.


godz. 16.00

Panel dyskusyjny: „Co z ta Lalką?”

Dyskusja panelowa: Co z tą „Lalką”? z udziałem reżysera Wiktora Rubina, współautorki utworu scenicznego Jolanty Janiczak, dramaturga Piora Rudzkiego oraz krytyków teatralnych: Joanny Derkaczew („Gazeta Wyborcza”) i Rafała Węgrzyniaka („Notatnik Teatralny”, „Odra”, „Teatr”).

Spotkanie poprowadziła Marzena Sadocha z „Notatnika Teatralnego”.

Wiktor Rubin (właśc. Paweł Wojtczuk) – reżyser teatralny. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Trzykrotnie otrzymał stypendium ministra edukacji narodowej i raz stypendium Estreichera. Asystował przy przedstawieniach Pawła Miśkiewicza, Mikołaja Grabowskiego i Krystiana Lupy. Przygotowywał czytania tekstów dramatycznych w Szczecinie, Krakowie i Wałbrzychu. Zadebiutował, wielokrotnie później nagradzanym, spektaklem Mojo Mickybo Owena McCafferty’ego w Teatrze Krypta w Szczecinie. Później przygotował Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa, Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda i Drugie zabicie psa wg Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz Lillę Wenedę Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W Teatrze Polskim we Wrocławiu podziwialiśmy jego Terrordrom Breslau wg Tima Staffela i Cząstki elementarne wg Michela Houellebecqa. W grudniu 2008 przygotował spektakl na motywach Lalki Bolesława Prusa, również dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jolanta Janiczak – współautorka utworu scenicznego i dramaturżka przy Lalce w reż. Wiktora Rubina oraz Cząstkach elementarnych również w reż. W. Rubina. Oba spektakle powstały w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pracuje również w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor „Notatnika Teatralnego”. Specjalista od Indii i Witkacego.

Joanna Derkaczew – dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z „Dialogiem”, „Didaskaliami”, „Opcjami”, „Przeglądem Filozoficzno-Literackim” i czeskim magazynem „Svet a Divadlo”.

Rafał Węgrzyniak – historyk teatru, krytyk teatralny, absolwent wiedzy o teatrze PWST w Warszawie. Publikuje m. in. w „Dialogu”, „Teatrze”, „Notatniku Teatralnym”, „Odrze”, „Didaskaliach”, „Tygodniku Powszechnym”. Autor Encyklopedii „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa