W poniedziałek 21 grudnia 2015 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Kolęda i pastorałka – tekst, charakter i funkcje muzyki. Spotkanie poprowadził dr hab. Rafał Augustyn z Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaprosiliśmy na Scenę Kameralną o godzinie 11:00.

<!–

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacje: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl

–>

 

Kolęda i pastorałka: tekst, muzyka, motywy i funkcje

„Znamy, znamy! O czym tu jeszcze mówić?”

Czy na pewno? Wydaje się, że kolędy stanowią tak swoistą część naszego środowiska naturalnego, że trudno o nich powiedzieć coś nowego.  Mam jednak wrażenie, że warto się im przyjrzeć dokładniej.

Po pierwsze – historia gatunku nie jest wcale prosta i oczywista: kolęda nie musiała być związana z Bożym Narodzeniem, niekoniecznie operowała świąteczną topiką, a przez długi czas… nie wolno było kolęd śpiewać w kościele.

Po drugie – nawet proste teksty mogą zawierać interesujące podteksty, a wybór motywów, pozornie wciąż tych samych, może być znaczący.

Po trzecie – szczególny rodzaj kolędy, czyli pastorałka (niektórzy mówią o dwóch odrębnych gatunkach), ma swoje własne prawa i rozmaite formy prezentacji, także teatralne i parateatralne.

Po czwarte – uważne przyjrzenie się muzyce pozwoli dostrzec wyraźne podgatunki, a także wyśledzić różnice między kolędami pochodzącymi z różnych epok.

Po piąte – znane (ale czy w całości?) teksty i melodie kolęd pozwalały na ich parafrazy, parodie i w ogóle wykorzystanie w najrozmaitszych historycznych sytuacjach.

Po szóste – słuchane dzisiaj wszędzie „Christmas songs” niemające wiele wspólnego z kolędami, nie są tak zupełnie oderwane od historycznego kontekstu; to nie „Santa Claus” fikcyjna postać, niepodobna do (skądinąd też raczej legendarnego) tradycyjnego Świętego Mikołaja.

O tym wszystkim chciałbym mówić, jeśli czas pozwoli.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa