W środę 22 stycznia 2014 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Ojczyzna/Synczyzna. Na spotkaniu problem podjął dr Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, historyk teatru i adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim. Wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaprosiliśmy na Scenę Kameralną o godzinie 11:00.

<!–

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacje: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl

–>

 

Piotr Rudzki

Ojczyzna/Synczyzna. Witold Gombrowicz i formy

Witold Gombrowicz (4 VIII 1904–24 VII 1969)

 

W roku 2007 minister edukacji Roman Giertych wyrzucił ze spisu lektur książki Witolda Gombrowicza. Jak wszystkich przekonywał: „Na Gombrowicza nie zgodzę się; nie dlatego, żebym miał coś przeciwko niemu, tylko dlatego, że nie ma miejsca”. Zaraz dodawał: „Wątpię też, by na liście znalazł się Witkacy, choć Szewcy to dobry dramat” („Wprost”, 13 VI 2007).

Co tak bardzo ministra obruszyło – mimo zapewnień, że nie – w Ferdydurke, że postanowił chronić młodych czytelników w szkole przed jej wpływem? Co to za wywrotowe treści niesie dzieło Gombrowicza, iż należy je dawkować odbiorcom w odpowiednim wieku? Odpowiedź najprostsza:

  • ♦ po pierwsze – „pupa” (upupić kogoś),
  • ♦ po drugie – „gęba” (przyprawić komuś gębę),
  • ♦ po trzecie – „łydka” (demonstrować łydkę).

Czym naraził się ten pisarz miłośnikom jasnych podziałów, właściwych wartości i słusznych wyborów? Czym jest „synczyzna”? I dlaczego tworzy opozycję z „ojczyzną”? Czy można być Polakiem i człowiekiem? Czy można być ojcem i synem? Czy można być ojcem, synem i patriotą? Czy można być ojcem, synem, patriotą i człowiekiem? I co mają z tym wspólnego rodzice, wychowawcy, nauczyciele i katecheci?

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa