Click to listen highlighted text!

Wszechnica Teatralna 23-09-2015 – Łapy, szpony i narracje, czyli wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o animal studies, ale baliście się zapytać

W środę 23 września 2015 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Łapy, szpony i narracje, czyli wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o animal studies, ale baliście się zapytać. Spotkanie poprowadziła Anna Rej. Wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaprosiliśmy na Scenę Kameralną o godzinie 11:00.

<!–

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacje: opusnina@gmail.com

–>

 

Refleksja nad zwierzętami i towarzyszące jej konteksty to ważny i popularny kierunek badań współczesnej humanistyki. Ten nurt rozważań coraz częściej zajmuje literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów i przedstawicieli innych dyscyplin. By jednak lepiej zrozumieć współczesną wizję badaczy i twórców, warto spojrzeć wstecz. Jak się bowiem okazuje, już w średniowieczu powstały traktaty o mitycznych, legendarnych i rzeczywistych zwierzętach, tworzące bestiaria (od łacińskiego bestia – zwierzę). Od XV wieku motyw zwierzęcy jest wciąż żywy. Wielokrotnie zmieniał się sposób, w jaki twórcy wykorzystywali go w swych utworach. Przez lata zwierzęta pełnią rolę symbolu, którego znaczenie rodzi się w kontakcie z obrazem poetyckim, intuicją, metaforą.

Na spotkaniu słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z pojęciem animal studies osadzonym głównie w kontekście historycznoliterackim. Twórcy romantyczni w zwierzętach widzieli nie tylko tworzywo do konstruowania poetyckich obrazów, ale przede wszystkim żyli z nimi. Publiczność będzie miała okazje dowiedzieć się, który z czołowych romantyków tak bardzo pokochał swojego psa, że gotów był położyć się z nim do grobu, a także który polski poeta był współczującym prekursorem „ducha zwierząt” oraz jak wyglądał domowy zwierzyniec czołowych twórców XIX-wiecznych. Słowem – wiewiórki, papugi, psy, konie, niedźwiedzie łapy w życiu i twórczości romantyków… i nie tylko.

 

<!–

 

Rezerwacje: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl

– doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego

–>

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!