Click to listen highlighted text!

Wszechnica Teatralna 31-01-2009

godz. 12.00

Panel dyskusyjny: „Prowokacja – policzek czy zachęta dla widza?”

Goście panelu:

Michał Zadara – reżyser teatralny. Kończył anglojęzyczne szkoły i studia w Stanach Zjednoczonych, reżyserię już w PWST w Krakowie. Pracował w Polsce m.in. w następujących teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Stary w Krakowie, Współczesny i Capitol we Wrocławiu, Narodowy w Warszawie, Współczesny w Szczecinie oraz poza granicami kraju: w Maxim Gorki Theater w Berlinie oraz Habimie w Tel Awiwie. Odważny inscenizator klasyki: Księdza Marka Słowackiego, Wesela Wyspiańskiego, Fedry i Ifigenii Racine’a, Kartoteki Różewicza, Odprawy posłów greckich Kochanowskiego, Operetki Gombrowicza. Laureat Paszportu „Polityki” w 2007 roku.

Łukasz Chotkowski – dramaturg i reżyser. Pracuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jest autorem sztuk Pali mi usta, Dziewczynka bez rąk, Niestąd oraz Performatyka motyli. Był kuratorem festiwalów Express EC 47 oraz Postdrama Project poświęconego teatrowi postdramatycznemu. Pracował przy organizacji polskiej ekspozycji Praskiego Quadriennale (czerwiec 2007), poświęconego sztuce scenograficznej. Asystentował Mai Kleczewskiej przy realizacji nieukończonej Medei w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Fedry w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz był dramaturgiem przy realizacji Szklanej menażerii w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Sam w 2008 roku wyreżyserował O zwierzętach Elfriede Jelinek w Teatrze Polskim w Bygdoszczy, gdzie teraz przygotowuje Łaknąć Sarah Kane. Zrealizował również performance 40kg, ZRÓB TO SOBIE. I, podczas którego zamknął się wraz z 20 kg jabłek i 20 kg pomidorów w przeszklonej galerii Kantorek na głównej ulicy Bydgoszczy. Akcja trwała 24 godziny i została przerwana przez performera po zjedzeniu 16 kg owoców. Impulsem do zrealizowania akcji była śmierć z anorektycznego wycieńczenia modelki, która w ostatnim momencie życia ważyła 40 kg, a przez ostatni rok jadła jedynie pomidory i jabłka.

Wiktor Rubin (właśc. Paweł Wojtczuk) – reżyser teatralny. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Trzykrotnie otrzymał stypendium ministra edukacji narodowej i raz stypendium Estreichera. Asystował przy przedstawieniach Pawła Miśkiewicza, Mikołaja Grabowskiego i Krystiana Lupy. Przygotowywał czytania tekstów dramatycznych w Szczecinie, Krakowie i Wałbrzychu. Zadebiutował, wielokrotnie później nagradzanym, spektaklem Mojo Mickybo Owena McCafferty’ego w Teatrze Krypta w Szczecinie. Później przygotował Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa, Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda i Drugie zabicie psa wg Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz Lillę Wenedę Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W Teatrze Polskim we Wrocławiu podziwialiśmy jego Terrordrom Breslau wg Tima Staffela, Cząstki elementarne wg Michela Houellebecqa i Lalkę na podstawie powieści Bolesława Prusa.


godz. 13.00

Spotkanie z aktorką Kingą Preis

Spotkanie z aktorką Kingą Preis poprowadził Jacek Antczak

Kinga Preis – aktorka teatralna i filmowa, od ukończenia studiów na wrocławskiej PWST jest w zespole artystycznym wrocławskiego Teatru Polskiego. Laureatka wielu nagród. W 2001 roku czytelnicy miesięcznika „Film” przyznali jej Złotą kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w Poniedziałku i w Ciszy przyznano jej nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W spektaklu Kombinat w ramach XXIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej zaśpiewała utwór Psy Pawłowa. W 2006 została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczonej dla „młodych aktorów, wyróżniających się wybitną indywidualnością”. Ostatnio mogliśmy ją podziwiać na ekranach w Rysie Michała Rosy i Czterech nocach z Anną Jerzego Skolimowskiego, na scenie Teatru Polskiego zaś w Sprawie Dantona Jana Klaty oraz Cząstkach elementarnych i Lalce Wiktora Rubina.

Jacek Antczak – wrocławski dziennikarz, reportażysta. W zawodzie od 13 lat („Gazeta Wyborcza”, TVP Wrocław, Radio Kolor, „Słowo Polskie”, „Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska”, „Polska. Gazeta Wrocławska”). W 2004 roku wydał W Radwanicach najlepiej idą romanse, a w 2007 Reporterkę. Rozmowy z Hanną Krall. Ostatnio ukazał się zbiór wywiadów jego i Anny Fluder pt. Wrocławianie. Wśród nich znalazła się rozmowa z Kingą Preis.


godz. 14.00

Warsztat aktorski dla osób niepełnosprawnych umysłowo

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!