Premierze Burzy Williama Shakespeare’a w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego towarzyszyła wystawa prac Justyny Smoleń i Jarosława Grulkowskiego Przed burzą, przygotowana przez Galerię Sztuki SOCATO. Ekspozycję można było oglądać w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego na pierwszym piętrze. Wernisaż odbył się w sobotę 7 lutego 2015 o godzinie 18:15.

 

Justyna Smoleń & Jarosław Grulkowski
Przed burzą

kuratorka: Karolina Jaklewicz

projekt Galerii Sztuki SOCATO

 

Wiemy, że za chwilę zrobi się zupełnie ciemno, ale jeszcze delektujemy się momentem przed burzą. Narastającym napięciem, zatrzymanym w powietrzu kurzem, pozorną ciszą. Jest duszno i to nas pociąga. Wszystko jest bliżej – piękno i katastrofa, strach i podziw. Ale nie ma już odwrotu, ta burza nie chce przejść bokiem. Nie zmyje z nas ostatnich kontaktów, wiadomości i spamów. Ta burza zapowiada kolejną. Ta burza zapowiada sztukę.

Jarek Grulkowski podchodzi do burzy analitycznie. Oswaja lęki związane z nagłą zmianą, tworzy system, kataloguje. Wchodzi do wnętrza burzy – jego rysunki to przekroje gęstych chmur, precyzyjne cięcia ulotnej materii. Stylizowane wnętrzności budują wielowarstwowe rysunkowe obiekty zanurzone w aksamitnej czerni. Powstają znaki burzy – chmury jak spreparowane owady w szklanych gablotach. Justyna Smoleń podejmuje zmysłową grę z oznakami burzy. Falujące powierzchnie czarnej materii domagają się ciągłej uwagi. Farba wydaje się delikatnie poruszać pod opuszkami palców, tętni podskórnym pulsem. Obrazy widziane z bliska tworzą subtelne struktury, mieniącą się cielesną powłokę. Widziane z oddali budują monumentalne przestrzenie, dzikie czarne krajobrazy.

Karolina Jaklewicz

 

Justyna Smoleń – urodzona w 1988 roku w Nowym Sączu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, w 2013 roku broniąc dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem. Motywem je twórczości jest pejzaż – z czasem coraz bardziej symboliczny i abstrakcyjny. Laureatka Grand Prix IV Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Na wystawie Przed burzą prezentujemy ostatnie obrazy z cyklu Black.

Jarosław Grulkowski – urodzony w 1983 roku. W roku 2009 ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczęszczał do pracowni prof. Wojciecha Lupy, prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz prof. Andrzeja Basaja. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni malarstwa i rysunku na macierzystej uczelni. Polem jego artystycznej działalności jest rysunek. Konsekwentny w posługiwaniu się tradycyjnymi technikami. Laureat wielu zagranicznych nagród. Na wystawie prezentujemy prace z cyklu Poprzeczne przekroje chmur.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa