Click to listen highlighted text!

Wystawa Justyny Smoleń i Jarosława Grulkowskiego towarzysząca Burzy

Premierze Burzy Williama Shakespeare’a w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego towarzyszyła wystawa prac Justyny Smoleń i Jarosława Grulkowskiego Przed burzą, przygotowana przez Galerię Sztuki SOCATO. Ekspozycję można było oglądać w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego na pierwszym piętrze. Wernisaż odbył się w sobotę 7 lutego 2015 o godzinie 18:15.

 

Justyna Smoleń & Jarosław Grulkowski
Przed burzą

kuratorka: Karolina Jaklewicz

projekt Galerii Sztuki SOCATO

 

Wiemy, że za chwilę zrobi się zupełnie ciemno, ale jeszcze delektujemy się momentem przed burzą. Narastającym napięciem, zatrzymanym w powietrzu kurzem, pozorną ciszą. Jest duszno i to nas pociąga. Wszystko jest bliżej – piękno i katastrofa, strach i podziw. Ale nie ma już odwrotu, ta burza nie chce przejść bokiem. Nie zmyje z nas ostatnich kontaktów, wiadomości i spamów. Ta burza zapowiada kolejną. Ta burza zapowiada sztukę.

Jarek Grulkowski podchodzi do burzy analitycznie. Oswaja lęki związane z nagłą zmianą, tworzy system, kataloguje. Wchodzi do wnętrza burzy – jego rysunki to przekroje gęstych chmur, precyzyjne cięcia ulotnej materii. Stylizowane wnętrzności budują wielowarstwowe rysunkowe obiekty zanurzone w aksamitnej czerni. Powstają znaki burzy – chmury jak spreparowane owady w szklanych gablotach. Justyna Smoleń podejmuje zmysłową grę z oznakami burzy. Falujące powierzchnie czarnej materii domagają się ciągłej uwagi. Farba wydaje się delikatnie poruszać pod opuszkami palców, tętni podskórnym pulsem. Obrazy widziane z bliska tworzą subtelne struktury, mieniącą się cielesną powłokę. Widziane z oddali budują monumentalne przestrzenie, dzikie czarne krajobrazy.

Karolina Jaklewicz

 

Justyna Smoleń – urodzona w 1988 roku w Nowym Sączu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, w 2013 roku broniąc dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem. Motywem je twórczości jest pejzaż – z czasem coraz bardziej symboliczny i abstrakcyjny. Laureatka Grand Prix IV Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Na wystawie Przed burzą prezentujemy ostatnie obrazy z cyklu Black.

Jarosław Grulkowski – urodzony w 1983 roku. W roku 2009 ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczęszczał do pracowni prof. Wojciecha Lupy, prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz prof. Andrzeja Basaja. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni malarstwa i rysunku na macierzystej uczelni. Polem jego artystycznej działalności jest rysunek. Konsekwentny w posługiwaniu się tradycyjnymi technikami. Laureat wielu zagranicznych nagród. Na wystawie prezentujemy prace z cyklu Poprzeczne przekroje chmur.

 

Back

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!