Zimny bufet

Zyta Rudzka – Zimny bufet

reżyseria – Łukasz Korczak

dramaturgia – Magdalena Kupryjanowicz

wideo – Żaklina Piechanowska, Małgorzata Gałka

instalacja multimedialna – Andreas Kufke

światła – Artur Sienicki

muzyka – Martyna Poznańska

ciało – Alina Jastrzębska-Wilczek

czytali: Monika Bolly, Ewa Kamas, Dagmara Mrowiec, Teresa Sawicka, Halina Śmiela-Jacobson, Rafał Kronenberger, Tomasz Lulek

 

Tematem sztuki jest walka czasu rytualnego z amnezją popkultury. Zimny bufet ukazuje rozpad rytuałów żałoby w zderzeniu z prawdą o bolesnych relacjach rodzinnych. To wieloznaczna i symboliczna opowieść o spotkaniu brata i siostry przed pogrzebem matki. Sztuka świadomie nawiązuje do długiej tradycji teatru śmierci, obecnego chociażby w Dziadach Adama Mickiewicza czy u Tadeusza Kantora. Postać matki występuje w trzech osobach: Matriochy, Matriony i Matrioszki. Ta śmiercionośna laleczka to swoisty ambalaż pamięci, uruchamia cykl uśmiercania i odradzania.

Sztuka nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2011.

Oryginalna forma, w jakiej opowiadany jest świat „Zimnego bufetu”, jest czymś wyjątkowym w polskiej dramaturgii współczesnej – uważa Jacek Sieradzki, szef miesięcznika „Dialog” i przewodniczący kapituły GND.

Recykling w Zimnym bufecie

Zyta Rudzka – dramatopisarka, poetka, scenarzystka. W marcu 2008 roku jej sztuka Fastryga zwyciężyła w organizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu i „Notatnik Teatralny” konkursie na sztukę inspirowaną wydarzeniami Marca 1968. W ramach Czynnych poniedziałków czytanie Fastrygi przygotował wtedy Krzysztof Garbaczewski.

Łukasz Korczak – studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie student reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Asystował między innymi Michałowi Zadarze i Krystianowi Lupie. W 2011 roku przygotował w ramach Czynnych poniedziałków czytanie Versus Rodriga Garcíi oraz Straży porządkowej Tadeusza Różewicza.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa