Click to listen highlighted text!

Zmarł Ludomir Olszewski

Z ogromnym żalem żegnamy Ludomira Olszewskiego – aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1959–1992, Szlachetnego Człowieka.

Ludomir Olszewski ukończył w roku 1959 Studio Dramatyczne przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu (dzisiejszym Teatrze Polskim), uzyskując uprawnienia aktorów dramatu, i w lipcu tegoż roku zadebiutował na Scenie Kameralnej serią ról dyplomowych, wśród których były: Baron w Nie igra się z miłością Alfreda de Musseta pod kierunkiem Jadwigi Gibczyńskiej, Kamerdyner we fragmentach Męża i żony Aleksandra Fredry pod kierunkiem Artura Młodnickiego, Król Jan Kazimierz we fragmentach Mazepy Juliusza Słowackiego pod kierunkiem Andrzeja Polkowskiego i Jukli w Sędziach Stanisława Wyspiańskiego pod kierunkiem Zbigniewa Nawary-Nowosada. Od nowego sezonu wszedł do zespołu artystycznego naszego teatru i pozostał mu wierny aż do przejścia na emeryturę. Zagrał na naszych scenach kilkadziesiąt ról w przedstawieniach takich reżyserów, jak m.in. Andrzej Witkowski, Jakub Rotbaum, Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Piotr Paradowski, Zygmunt Hübner, Jan Biczycki, Maria Straszewska, Włodzimierz Herman, Henryk Tomaszewski, Jerzy Goliński, Giovanni Pampiglione, Bogusław Litwiniec, Wanda Laskowska, Jerzy Grzegorzewski, Franciszek Starowieyski, Witold Zatorski, Eugeniusz Korin, Marcel Kochańczyk czy Jacek Bunsch. Za Jego najważniejszą kreację uchodzi AA w Emigrantach Sławomira Mrożka w reżyserii Ewy Bułhak (1979). Grywał również w filmach, serialach telewizyjnych i spektaklach Teatru Telewizji. W roku 1984 zadebiutował jako reżyser, wystawiając na scenie Ośrodka Teatru Otwartego Kalambur we Wrocławiu Kwatermistrza według Giorgisa Christofilakisa. We wrześniu br. obchodził swoje 88. urodziny. Zmarł 21 grudnia 2021 roku.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Rodzinie i Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

Dyrekcja i Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu

Pogrzeb wraz z mszą świętą odbędzie się we wtorek 28 grudnia 2021 roku o godzinie 14:00 w kaplicy na cmentarzu parafii Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu (Sępolno).

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!