Click to listen highlighted text!

Zmarł Tadeusz Wojtych

Z ogromnym żalem żegnamy Tadeusza Wojtycha – aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1976–1977, Szlachetnego Człowieka.

Tadeusz Wojtych zmarł 9 lipca 2021 roku. 6 sierpnia skończyłby 90 lat. Zadebiutował w roku 1958 na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Dwa lata później zdał eksternistyczny egzamin aktorski. W roku 1963 przeniósł się do Teatru Polskiego w Poznaniu (1963–1975), później do Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (1975–1976). Po sezonie w Teatrze Polskim we Wrocławiu przeszedł do Teatru Syrena w Warszawie, gdzie występował do emerytury (1977–1991). Mimo to nadal był aktywny zawodowo – przez lata nadal w Teatrze Syrena, a w ostatniej dekadzie w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie niedawno, tuż przed pandemią, występował jako Jenerał w Dziadach Adama Mickiewicza w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

Tadeusz Wojtych zagrał w naszym teatrze zaledwie kilka ról, za to charakterystycznych i niezapomnianych. Najważniejsze z nich to wspaniałe kreacje w przedstawieniach Jerzego Grzegorzewskiego: Kazio w Żołnierzu królowej Madagaskaru Juliana Tuwima i Tadeusza Sygietyńskiego (1977) i Bohater w Śmierci w starych dekoracjach wg Tadeusza Różewicza (1978), którą to rolę przyjeżdżał grać do Wrocławia już gościnnie. Na naszych scenach pojawił się jednak wcześniej w roli Dolskiego w Wielkim człowieku do małych interesów Aleksandra Fredry w reżyserii Marii Straszewskiej (1976), zrobił też zastępstwo w roli Ciaptaka w Cudzie mniemanym, czyli Krakowiakach i góralach Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Tadeusza Kozłowskiego (1976). Występował w innych miastach w spektaklach takich reżyserów, jak Zygmunt Hübner, Bohdan Korzeniewski, Zbigniew Cybulski & Bogumił Kobiela, Jerzy Goliński, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Joanna Kulmowa, Kazimierz Braun, Marek Okopiński, Jowita Pieńkiewicz, Henryk Tomaszewski, Jerzy Zegalski, Izabella Cywińska, Roman Kordziński, Bogdan Hussakowski, Krystyna Meissner, Andrzej Witkowski, Tadeusz Minc, Laco Adamik, Andrzej Wanat, Roman Kłosowski, Witold Filler, Zbigniew Korpolewski, Barbara Borys-Damięcka, Cezary Morawski, Artur Barciś, Wojciech Adamczyk, Waldemar Matuszewski czy Jerzy Klesyk. Zagrał również wiele ról w teatrze radiowym, telewizyjnym, filmach i serialach.

Na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Rodzinie i Bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

Dyrekcja i Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!